Вучиќ пуштен од болница


Радио телевизија Србија утрово објави дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ е пуштен од болница.

Додека советничката на српскиот претседател за медиуми, Сузана Васиљевиќ синоќа за ТВ Пинк изјави дека Александар Вучиќ поминал два дена на апарати, но дека е малку подобро.

Како што јави дописникот на МИА од Белград, таа додаде дека се надева дека Србија ќе ја надминеме „оваа, скоро па трагедија“.

– Тој беше толку лошо што самиот побара да го однесат во болница, изјави Васиљевиќ, додавајќи дека се надева оти Вучиќ ќе почне малку повеќе да ги слуша лекарите и да зема терапија.

Таа се осврна и на коментарите за здравјето на Вучиќ.

– Не знам што се случило проади што ова општество стана толку страшно. Поголем дел од јавноста беа вистински загрижени. Претседателот доби голем број пораки од светските претставници, од Макрон, албанскиот премиер, Борут Пахор, Додик, истакна Васиљевиќ.

Српскиот претседател Вучиќ во петокот попладне беше примен на ВМА поради кардиоваскулрани проблеми, а во саботата порача дека ќе биде во „целосен работен погон“ почнувајќи од понеделник.

Министер за здравство, Златибор Лончар вчера изјави дека српскиот претседател има хронични, помали проблеми со срцето, но дека во петокот неговата здравствена состојба се влошила кога решил да се обрати до лекарите и дека по приемот на ВМА е проценето дека претседателот на Србија е животно загрозен.


Нови 141 случаи со КОВИД-19, оздравени 161 и еден починат пациент - МИА
Вести

Нови 141 случаи со КОВИД-19, оздравени 161 и еден починат пациент

Скопје, 11 август 2020 () – Министерството за здравство денеска регистрира 141 нови случаи на КОВИД-19 од направени 1.885 тестирања, како и 161 оздравени и еден починат пациент. Во последните 24 часа, како што соопшти […]

Активни 3327 случаи со Ковид-19, апел да се почитуваат мерките без исклучок - МИА
Вести

Активни 3327 случаи со Ковид-19, апел да се почитуваат мерките без исклучок

Скопје, 11 август 2020 () – Во последните неколку недели во земјава се бележат трицифрени бројки на заразени од Ковид-19. И покрај мерките за носење маска и држење дистанца, како и воведените протоколи, епидемијата не […]

Вести

Партиите се уште без договор за ново парламентарно мнозинство и влада

Скопје, 11 август 2020 () – Лидерите на СДСМ и ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети, на вчерашната средба не постигнаа договор околу формирањето на нова влада, сепак, како што истакнаа, разговорите ќе се продолжат […]