Вучиќ и Додик за Дејтонскиот договор-Нема ништо без согласност на Србите– Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска оствари средба со српскиот член на Претседателството на БИХ, Милорад Додик, на која, како што јави допсникот на МИА од Белград тема на разговорите бил и Дејтонскиот мировен договор.

Дејтонскиот мировен договор е од историска важност, оцени Вучиќ, затоа што тоа беше единственото можно решение во кое сите изгубија, но и помалку добија и со него се зачува мирот.

-Ние ќе прифатиме каква било одлука со која ќе се согласат сите три народи во БиХ. Ние ќе го следиме она што српскиот народ во БиХ и Република Српска има да го каже, додаде Вучиќ.

Тој оцени дека не смета дека интересот на Хрватска е да го смени Дејтонскиот договор колку што е и на Србите, а можеби и повеќе.

-Не ја исклучувам можноста тие да го толкуваат на поинаков начин. Што се однесува до Србите, наш интерес е опстанок на Дејтонскиот договор и опстанокот на Република Српска како ентитет во БиХ. Доколку нема согласност на српскиот народ и нема измени, подобро никој да не навлегува во тоа, кажа Вучиќ.

За дејтонскиот договор, на прес конференцијата говореше и Милорад Додик, кој кажа дека „за нас, Србија е гарант на Дејтонскиот договор, а Србија е отстранета од Советот за имплементација на мирот и она што го браниме таму се остатоци од Дејтонскиот договор.“

-Ова е направено со ароганција и со сила на меѓународната заедница, кажа Додик, кој додаде дека „какви било корекции на договорот се невозможни и нема намера да разговара за ништо друго освен да се врати на „изворниот текст на Дејтон“.

-Само им кажувам дека какви било разговори за промена на Дејтон значат смртна пресуда за БиХ, ние тогаш немаме причини да останеме во БиХ, рече Додик.

На прес конференцијата беше спомената и Северна Македонија.

Вуќиќ изјави дека од меѓународната заедница ќе побара одговор, како тоа Албанците во Косово имаат некои права, а немаат Србите на други места каде живеат.

-Јас тоа прашање ќе го поставам на секое место, а тоа е кои права имаат 28 проценти Срби во Црна Гора, а кои права имаат 25,3 проценти Албанци во Северна Македонија, кажа Вучиќ.

Додик пак изјави дека „Српската православна црква е нападната во Македонија и во Црна Гора, но Република Српска и дава поддршка.“


Вести

Владата одобри организација на продолжен престој на учениците во основните училишта

Владата на денешната 7-ма седница одобри организација на продолжен престој на учениците во основните училишта за одделенијата кои ќе започнат настава со физичко присуство, со препорака продолжениот престој да се организира и реализира со ученици […]

Вести

Спроведување на Јанкулоска е надвор од законската процедура, смета адвокатка Алексиќ

– Адвокатка на Гордана Јанкулоска, Сања Алексиќ  денеска пред новинарите изјави дека спроведување на Јанкулоска е надвор од секоја законска процедура од причина што таа е оневозможена  да  побара одлагање на издржувањето на казната по било кој друг […]

Бизнис и економија

Онлајн дискусија: За ефективни министри потребни се интегритет, работа и тим и вложување во администрацијата

– Три елементи се клучни за да понудиме резлтат во која било област што ја работиме – интегритет, работа и тим, потребно е и чувство дека како Министерство за одбрана сме дел од еден тим кој […]