Во земјотресот во Турција загинаа најмалку 20 луѓе, повредени се над 900


– Бројот на загинати во силниот земјотрес што го погоди источниот дел на Турција синоќа се искачи на 20, и 920 повредени, соопштија официјалните лица.

Земјотресот бил со јачина од 6,9 степени и почувствуван во соседните земји, Сирија, Либан и Иран.

Според турската агенција за управување со вонредни состојби, 16 лица загинале во Елазиг, а уште четири во соседната провинција Малатија.

Повредените биле згрижени во болниците во регионот.

Министерот за внатрешни работи Сулејман Сојлу изјави дека спасувачите трагаат по 30 лица за кои се верува дека се под урнатините.

Дирекцијата за управување со вонредни ситуации (АФАД) соопшти дека епицентарот на потресот е регистиран во местото Сивриџе, недалеку од градот Елазиг.

АФАД формираше кризен штаб, а од бројни турски градови во Елазиг се упатени голем број спасувачки служби.

Земјотресот се почувствува и во околните  градови Адана, Хатај и Османије, дури на подрачјето на северните делови на Сирија и Ирак.

Од АФАД исто така е потврдено дека по овој земјотрес се регистрирани уште 60 дополнителни потреси со послаб интензитет, меѓу кои осум посилни со интензитет од 4.0 по Рихтер.

Претседателот на Големото народно собрание на Република Турција Мустафа Шентоп изјави дека по вечерашниот земјотрес сите надлежни институции и служби се на терен.

Во регионот погоден од земјотресот на граѓаните им се дадени на располагање јавните домови, спортските сали, училишта и други објекти кои можат да послужат за привремено сместување, јави Анадолија.


Вести

Катица под ПИ-мерки била девет дена

– Посебните истражни мерки за поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, се применувале месец и пол покасно од ПИ-Мерките за обвинетиот Бојан Јовановски-Боки 13 и сега осудениот Зоран Милевски – Кичеец, кој биле следени од 20.06.2019 […]

Вести

Боки 13 ја посетувал Катица Јанева во нејзиниот дом, покажуваат ПИ мерките

– Бојан Јовановски – Боки 13 се гледал со поранешната специјална обвинителка Катица Јанева и одел кај неа, во нејзиниот дом, ова го покажале снимките од ПИ мерките кои денеска се прикажуваат во судница на […]

Бизнис

Поскапуваат бензините

– Малопродажните цени на бензините и дизелот од полноќ се зголемуваат за 0,50 денари, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 66,00 денари за литар, а на ЕУРОСУПЕР БС-98 […]