Во Словенија 46 новозаразени со коронавирусот


– Бројот на заразени лица со коронавирусот во Словенија се зголеми на 802, откако вчера тестирањата потврдиле уште 46 случаи, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Портпаролот на Владата Јелко Кацин, објави дека изминатите 24 часа се направени вкупно 1.125 тестови.

Бројот на умрените од Ковид-19 се зголеми од 11 на 15, откако починаа уште четири пациенти кои според лекарите имале и други хронични болести.

Денес на домашно лекување се пратени уште шест лица кои беа хоспитализирани поради компликации предизвикани од коронавирусот.


Набрзо нов пристап до инфективната клиника, ПЕТ центарот ставен во функција - МИА
Вести

Новите 24 случаи со Ковид-19 во Скопје се од општините Бутел, Сарај, Чаир, Аеродром, Студеничани, Гази Баба, Шуто Оризари, Кисела Вода и Карпош

Скопје, 28 мај 2020 () – Од вкупно дијагностицираните нови 38 случаи со Ковид-19, според денеска објавените податоци, 24 се од Скопје. Како што информираа за од Министерството за здравство, согласно податоците од Институтот за […]

Регистрирани девет нови случаи со коронавирус во Прилеп и први два случаи во Крушево - МИА
Вести

Нови 38 случаи на Ковид -19, тројца починати

Скопје, 28 мај 2020 () – Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 38 нови лица позитивни на коронавирусот и 16 оздравени пациенти. Во овој период починале два лица, а кај […]

Чулев: Да бидеме мудри, сочувствителни, кооперативни истрајувајќи и победувајќи го премрежието со кое што човештвото се соочува - МИА
Вести

Чулев: АНБ се уште е дел од системот за следење на комуникации

Скопје, 28 мај 2020 () – Начинот на кој е формирана Агенцијата за национална безбедност (АНБ) и неотстранувањето на посредничката улога на АНБ при следењето на комуникациите, говори дека реформите на безбедносниот систем се само […]