Во Романија расте бројот на жаришта на африканска свинска треска


Во Романија расте бројот на жаришта на африканска свинска треска - МИА

Букурешт, 19 јуни 2020 () – Во Романија оваа недела се регистрирани вкупно 272 жаришта на африканска свинска треска, а во периодот меѓу 11 и 17 јуни бројот на жариштата  се зголемил за десет, соопштија властите во земјата.

Според податоците објавени денеска од Националната управа за ветеринарство и безбедност на храна, африканската свинска треска се шири на 150 места во 24 реони во Романија.

Пет жаришта се наоѓаат на комерцијални фарми, додека во 16 области болеста е регистрирана само кај диви свињи, јавува новинската агенција Агерпрес.

Исто така, во набљудуваниот период, уништени се седум жаришта – шест во округот Телеорман и еден во Брашов.


Во Собранието формирани пратеничките групи - МИА
Вести

Законот за заштита од заразни болести и ребалансот на Буџетот пред пратениците на 27 октомври

– Измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести, ребалансот на Буџетот и Законот за заштита од дискриминација се очекува да бидат на дневен ред на собраниската седница закажана за 27 […]

Вести

Берлин и Брисел очекуваат старт на преговорите до крајот на годината, се чека ставот на Софија

– Северна Македонија да ги почне преговорите за пристапување во ЕУ до крајот на годината очекуваат официјален Берлин и Брисел. Германската амбасадорка Анке Холштајн вчера изјави дека во однос на процесот на проширување јасна цел […]

Вести

Болничките капацитети забрзано се полнат, хоспитализирани околу 500 пациенти

– Вкупно хоспитализирани од Ковид-19 во цела држава има околу 500 пациенти. Само на Клиниката за инфективни болести во Скопје хоспитализирани се 108 лица, од кои дури 80 се на кислородна поддршка. На Инфективна нема […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*