Во Хрватска 363 новозаразени со коронавирус, петмина починати


Во Хрватска 223 новозаразени со Ковид-19

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 363 новозаразени со коронавирус и пет починати пациенти, објави Националниот штаб за цивилна заштита.

Бројот на активни случаи во Хрватска на тој начин се зголеми на вкупно 1.830.

Најголем број заразени лица има во Сплитско-далматинската Жупанија, 61. Меѓу нив, 344 пациенти се во болница, од кои 26 се на апарати за дишење.

Во Хрватска досега се евидентирани вкупно 18.447 лица заразени со новиот коронавирус, од кои 309 починале.

Вкупно закрепнале 16.308 лица, од кои 116 во последните 24 часа.

Во моментов има 9.675 лица во самоизолација.

До денес се тестирани вкупно 338.594 лица, од кои 5.353 во последните 24 часа.


Вести

ИЈЗ: За 1,8 отсто зголемен бројот на заразени од Ковид-19, за 18,6 отсто зголемен бројот на починати

– Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 16 до 22 ноември тестирани се вкупно 19.664 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со намалување од […]

Вести

За една недела регистрирани 7.486 новозаразени, над 5.000 излечени и 204 починати

  Скопје и натаму e со најголем број нови случаи и највисока инциденца, a најзастапена возрасна група се лица над 60 години, се наведува во неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 16 […]

Вести

Државна матура од 29 мај до 14 јуни, информатика и географија првпат во листата на изборни предмети

– Трите екстерни испити од државната матура од учебната 2020/2021 година во јунската сесија ќе се полагаат од 29 мај до 14 јуни. Листата на изборни предмети за третиот екстерен испит годинава е проширена со […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*