Во Бугарија 14-дневен карантин само за граѓаните од осум земји


„Фич“ и „Стандард и Пурс“ го потврдија кредитниот рејтинг на земјава, проектираат пад и закрепнување на економијата - МИА

Софија, 29 мај 2020 () – Бугарскиот Централен оперативен штаб предложи укинување на 14-дневниот карантин за бугарските и странските државјани од земјите-членки на ЕУ, како и за граѓаните од Македонија и од Србија при влезот во Бугарија, јави БГНЕС.


 

– Предлогот е врз основа на податоците на Европскиот центар за контрола на болестите, изјави денеска доцент Ангел Кунчев.

Задолжителниот 14-дневен карантин ќе остане само за граѓаните на осум држави, кои имаат голем број инфицирани лица со Ковид-19 во последните две недели. Карантинот ќе биде задолжителен за граѓаните на Белгија, Италија, Малта, Шпанија, Португалија, Шведска, Ирска и Велика Британија.

Во Бугарија евидентирани се 2.485 лица заразени со новиот коронавирус, од кои 136 починаа, а 1.016 оздравеле.