Во Албанија рекорд од 311 новозаразени со Ковид-19, подготвена трета ковид болница


Регистрирани седум нови случаи на Ковид-19 во Албанија - МИА

Во последното деноноќие, во Албанија регистран е негативен рекорд од 311 новозаразени со Ковид-19 од 1.397 тестирани, што е 22,2 отсто од тестираните, јави дописничката на МИА од Тирана.

И понатаму Тирана е главното жариште на болеста, каде се 100 од новозаразените, по што доаѓа Фиер со 66 и Драч со 32.

-Во исто време шестмина пациенти, од 53 до 65-годишна возраст, ја загубија битката со опасниот вирус. За среќа оздравени се 85, но загиржува високата бројка на оние на кои им е потребно болничко лекување. Во двете ковид болници се третираат 289 пациенти, што е највисока бројка до сега, информираше Минстерството за здравство и социјална заштита.

Поради континуираниот раст на болни на кои им е потребно болничко лекување веќе за прием на пациенти е подготвена третата ковид болница. Со тоа капацитетот се зголемува на околу 500 болнички легла. Таму ќе бидат префрлени веќе хоспитализираните од двете ковид болници кои се со полесна здравствена состојба.

Министерството информираше дека до сега се направени 121.004 тестови, позитивен резултат е добиен кај 20.040, оздравеле 10.893, починале 493, додека активни на болеста се 8.654 лица.


Вести

Во ковид – центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 39 пациенти, вкупно се лекуваат 486

– Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје хоспитализирани се 39 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 486 лица сомнителни и потврдени за Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот […]

Вести

Околу 300 војници и 150 полицајци ќе ги обезбедуваат здравствените објекти

– Околу 300 припадници на Армијата за време на прогласената кризна состојба ќе бидат ангажирани во поддршка на полицијата за обезбедување на објектите согласно потребите на Министерството за здравство. Припадниците на Армијата нема да бидат […]

Вести

Активни 20711 случаи на Ковид-19, во болниците има уште слободни кревети

– Вкупно 20711 активни случаи на Ковид-19 се регистрирани во земјава, од кои речиси половината 9985 се во Скопје, а во болниците се лекуваат 1290 пациенти. И покрај растот на бројот на инфицираните, сепак, болниците […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*