Внатрешните делови на рестораните во Словенија повторно работат


Внатрешните делови на рестораните во Словенија повторно работат - МИА

 

Љубљана, 18 мај 2020 () – После точно два месеци во Словенија од утрово се отворени и внатрешните делови на рестораните и кафулињата, јави дописникот на од Љубљана.

Викендот што измина сопствениците на угостителските објекти го искористија за адаптација на овие простори за да можат од денес да работат почитувајќи ги сите препораки за заштита од коронавирусот.

И покрај тоа што земјата прогласи крај на епидемијата, сите гости при при влегувато во затворениот дел од рестораните и кафулињата задолжително ќе мораат да носат заштитни маски, се до оној момент кога ќе седнат на масите, кои ќе бидат меѓусебно раздалечени два метри. Персоналот ќе мора цело време да носи маска, а објектот редовно ќе се чисти.

Со ваквата одлука се задоволни во словенечката Комора на угостители, бидејќи се желеа дека работата само на надворешните делови од објектите не е доволно тие да бидат рентабилни.


Здравствените власти апелираат пациентите да кажуваат точни податоци и да се почитуваат препораките - МИА
Вести

Од новите 165 случаи на КОВИД-19, 71 заразен во Скопје

Скопје, 3 јули 2020 () – Од регистрираните нови 165 случаи на КОВИД-19 во државата, согласно денешните податоци на Институтот за јавно здравје, најголемиот број, 71, се од Скопје. Според статистиката на Министерството за здравство, […]

Британски експерт смета дека коронавирусот ќе циркулира најмалку до 2021 година - МИА
Вести

Нови 165 случаи на Ковид – 19, седум починати, 128 оздравени

Скопје, 3 јули 2020 () – Во последните 24 часа се направени 1.454 тестирања, а регистрирани се 165 нови случаи на КОВИД-19 од кои во Скопје-71, Куманово-15, Дебар-1, Штип-10, Прилеп-5, Тетово-20, Струга-3, Велес-1, Битола-3, Охрид-10, […]

Излез од државата само со потпишана изјава, за влез неопходен корона тест - МИА
Вести

Границите со Србија и Косово засега остануваат отворени

Скопје, 3 јули 2020 () – Владата нема добиено препорака од Комисијата за заразни болести, ниту има донесено одлука за затворање на границите со Србија и Косово, потврди денеска премиерот Оливер Спасовски. Во моментов останува […]