Турската полиција употребила водени топови против приврзаници на ПКК

Турската полиција пукала од водени топови врз околу 100 луѓе кои денеска во Дијарбекир се обиделе да го посетат гробот на Зулуф Гезен, член на ПКК кој починал во затвор, а потоа и привела некои од нив.

Полицијата соопшти дека во групата се наоѓал и Сезај Темели, еден од лидерите на прокурдската Народна демократска партија (ХДП) и други пратеници од неговата партија. Ним им бил дозволен влез на гробиштата, но не и на целата група, соопшти полицијата. Вкупно десет лица биле уапсени откако безбедносните сили ја повикале групата да си замине, а некои на тоа одговориле со фрлање камења.

Гезен, член на ПКК, во 2010 година беше осуден на доживотна казна затвор поради поврзаност со бомбашкиот напад во 2007 година во кој, според медиумите, загина едно лице и шестмина беа повредени. Казната ја служеше во затвор во северозападната провинција Текирдаг каде пред два дена изврши самоубиство, соопшти локалното обвинителство.


Вести

За победа во прв круг потребни 904.066 гласови, во вториот 723.253

Денеска се одржува првиот круг од претседателските избори. На изборите право на глас имаат 1.808.131 избирач, кои можат да изберат меѓу тројца кандидати Блерим Река, Гордана Силјановска-Давкова и Стево Пендаровски. Во првиот круг победник може да […]

Вести

Отворена телефонска линија кај Омбудсманот за пријавување повреди на избирачко право

Граѓаните денеска на денот на одржувањето на првиот круг од Претседателските избори 2019, и предвремените избори за градоначалник за општините Охрид, Дебар и Ново Село ќе можат да пријават каква било повреда на избирачкото право […]

Вести

Граѓаните го избираат петтиот претседател, прв на Република Северна Македонија

Во Република Северна Македонија денеска се одржува првиот круг од шестите претседателски избори. Во претседателската трка се кандидатот на СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски, на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Гордана Силјановска-Давкова и Блерим Река, кој е поддржан од […]