Турската крајбрежна стража спаси 69 мигранти во Егејско Море


Турската крејбрежна стража денеска спаси 69 илегални имигранти, меѓу кои и 36 деца, во близина на брагот на Егејското Море.

Бродот кој превезувал мигранти се преврти по дефект на моторот во близина на туристичкиот град Кушадаси. Бродот почнал да тоне кога се приближила крајбрежната стража. Илегалните мигранти се обидувале да стасаат до грчкиот остров Самос.

Од почетокот на годинава, 1.061 мигрант се обиделе да стасаат до грчките острови преку Турција, што претставува намалување на бројката од 2.191 мигрант во истиот перид лани, покажуваат податоците на турската крајбрежна стража.

Балкан

Шпански туристи тероризирани од сопственик на ресторан кај Химара (ВИДЕО)

Албанската телевизија „Репорт“ објави екслузивно видео снимено од шпански турсти, кога сопственик на угостителски објект во Порто Палермо, кај Химара, се качил на хаубата на нивното комбе во движење и се обидел да се пресмета […]

Вести

Пациентот со западнонилска треска на Инфективната клиника и натаму во тешка состојба

Шеесет и шестгодишниот пациент заразен со западнонилска треска, кој е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје се уште е во тешка здравствена состојба со манифестација на централниот нервен систем, изјави за МИА директорката […]

Вести

„Рекет“ – епизоди со специјално-обвинителски искази и партиски обвинувања

Официјалните активности на Обвинителството за расветлување на случајот „Рекет“ вчера продолжија со исказ на Бурим Рустеми, третиот обвинител од Специјалното јавното обвинителство (СЈО) кој сведочеше за прашања поврзани со истрагата „Поштенска банка“, која ја води […]