Турската крајбрежна стража спаси 69 мигранти во Егејско Море

Турската крејбрежна стража денеска спаси 69 илегални имигранти, меѓу кои и 36 деца, во близина на брагот на Егејското Море.

Бродот кој превезувал мигранти се преврти по дефект на моторот во близина на туристичкиот град Кушадаси. Бродот почнал да тоне кога се приближила крајбрежната стража. Илегалните мигранти се обидувале да стасаат до грчкиот остров Самос.

Од почетокот на годинава, 1.061 мигрант се обиделе да стасаат до грчките острови преку Турција, што претставува намалување на бројката од 2.191 мигрант во истиот перид лани, покажуваат податоците на турската крајбрежна стража.


Вести

За победа во прв круг потребни 904.066 гласови, во вториот 723.253

Денеска се одржува првиот круг од претседателските избори. На изборите право на глас имаат 1.808.131 избирач, кои можат да изберат меѓу тројца кандидати Блерим Река, Гордана Силјановска-Давкова и Стево Пендаровски. Во првиот круг победник може да […]

Вести

Отворена телефонска линија кај Омбудсманот за пријавување повреди на избирачко право

Граѓаните денеска на денот на одржувањето на првиот круг од Претседателските избори 2019, и предвремените избори за градоначалник за општините Охрид, Дебар и Ново Село ќе можат да пријават каква било повреда на избирачкото право […]

Вести

Граѓаните го избираат петтиот претседател, прв на Република Северна Македонија

Во Република Северна Македонија денеска се одржува првиот круг од шестите претседателски избори. Во претседателската трка се кандидатот на СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски, на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Гордана Силјановска-Давкова и Блерим Река, кој е поддржан од […]