Тројца турски војници загинаа во судири со курдските милитанти


Тројца турски војници погинаа во судири со курдските милитанти во југоисточна Турција, во близина на границата со Сирија и Ирак, соопшти денеска канцеларијата на локалниот гувернер.

Во борбите се „неутрализирани“ тројца милитанти од забранетата Курдска работничка партија (ПКК), наведе канцеларијата на гувернерот на покраината Сирнак, пренесоа британските медиуми.

Канцеларијата наведува дека војниците ја обезбедувале државната енергетска компанија „Туркиш Петролеум“ (ТПАО) во близина на градот Силопи, во Сирнак, кога избиле борбите со припадниците на ПКК.

Милитантите претходно биле забележени од дрон во регионот, соопшти канцеларијата на гувернерот.


Уште шест дена претставување на изборните понуди на партиите пред граѓаните - МИА
Вести

Уште шест дена претставување на изборните понуди на партиите пред граѓаните

Скопје, 7 јули 2020 () – Остануваат уште шест дена политичките партии и коалициите кои ќе учествуваат на предвремените парламентарни избори на 15 јули да ги претстават своите изборни програми пред граѓаните. Кампањата завршува на […]

Носењето заштитна опрема на носот и устата е задолжително, забрането е групирање на повеќе од две лица - МИА
Вести

Зголемен бројот на заразени и во соседството, можни се нови мерки на границите

Скопје, 7 јули 2020 () – Вкупно 78 случаи на Ковид-19 беа регистрирани во текот на вчерашниот ден. Иако бројката е значително помала во однос на претходните недели, сепак надлежните предупредуваат дека есенските денови се […]

Вести

ДСКС ќе одлучува за неколку приговори доставени од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата

Скопје, 7 јули 2020 () – Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) денеска ќе ја одржи 32. седница на која ќе разгледа неколку приговори поднесени од ВМРО-ДПМНЕ. Комисијата, како што е најавено, ќе разгледа […]