Тачи: Одлуката на Меѓународниот суд за правда – најголема меѓународна победа на Косово


Косовскиот претседател Хашим Тачи, по повод деветтата годишнина од пресудата на Меѓународнит суд за правда (МСП) дека независноста на Косово е легитимна и правична, оцени дека таа одлука е најголемата меѓународна победа на Република Косово, јави дописникот на МИА од Приштина.

Тачи на својата страница на Фејсбук напиша дека одлуката на МСП „го трасира патот на Косово за зачленување во НАТО, Европската унија и Обединетите нации“.

– Се навршија девет години од одлуката на Меѓународнит суд за правда, со која се потврди нашето право за прогласување независност на Косово. Тоа беше најголемата меѓународна победа на Република Косово, која го отвори патот на јакнењето на меѓународниот субјективитет и засекогаш го запечати нашето право на самоопределување. Таа одлука го трасира патот на Косово за зачленување во НАТО, Европската унија и Обединетите нации, напиша Тачи.


Скопје, Штип, Куманово и Тетово уште денеска во карантин, Комисијата за заразни болести на состанок за следните чекори - МИА
Вести

Скопје, Штип, Куманово и Тетово уште денеска во карантин, Комисијата за заразни болести на состанок за следните чекори

Скопје, 7 јуни 2020 () – Комисијата за заразни болести денеска треба да одржи состанок на кој ќе бидат разгледани следните чекори во однос на рестрикциите. Уште денеска граѓаните на сите општини во градот Скопје, […]

Состојба со Ковид-19 во светот до 13 часот - МИА
Вести

Намалувањето на бројот на заболените, по рекордот в петокот

Скопје, 7 јуни 2020 () – Сто дваесет и пет случаи на заболени од Ковид-19 беа регистрирани вчера, откако ден претходно во земјава имаше рекордни 180 случаи на заболени од почетокот на епидемијата. Двајца починати […]

Комисијата за заразни болести треба да одлучува за олабавување на мерките и отворање на економијата - МИА
Вести

Нови 125 случаи позитивни на КОВИД 19 во изминатите 24 часа

Скопје, 6 јуни 2020 () – Нови 125 случаи на новозаболени од КОВИД -19 регистрира Министерството за здравство во изминатите 24 часа. Најголем број повторно се во Скопје -46 по што следуваат Куманово со 19, […]