„Та неа“: Грција со конкретни предлози до ЕУ за враќање на мигрантите


Нон пејпер со конкретни идеи и предлози за формирање европска политика за враќање на мигрантите, според весникот „Та неа“, ќе презентира денеска во Брисел алтернативниот министер за цивилна заштита на Грција, надлежен за миграциска политика Јоргос Кумуцакос.

Според весникот, документот со предлозите ќе биде претставен на Советот за правда и внатрешни прашања на ЕУ и содржи пет основни точки во однос на враќањата на мигрантите на кои нема да им биде одобрен азил во Грција, јави дописничката на МИА од Атина.

Првата точка се однесува на зајакнување на европскиот карактер на враќањата, втората е за заемно признавање на враќањата.

– Ова значи дека ако на пример Грција врати назад мигрант, но тој повторно се врати на европска територија и се најде во друга земја- членка, на пример во Франција, тогаш не треба да се испраќа во Грција за одново да се врати, туку да биде вратен од Франција во неговата земја на потекло. се врати со еден лет. Трето, зајакнување на заедничките враќања (joint returns) така што кога повеќе од една земја треба да ги врати мигрантите во Авганистан, ова враќање да биде со еден лет, пишува „Та неа“.

Четвртата точка се однесува на мотивацијата за трети земји да соработуваат во прифаќање на вратените, а последната на зајакнување на улогата на службениците за контакт за миграцијата за подобро координирање на земјите- членки на ЕУ.


Нови 141 случаи со КОВИД-19, оздравени 161 и еден починат пациент - МИА
Вести

Нови 141 случаи со КОВИД-19, оздравени 161 и еден починат пациент

Скопје, 11 август 2020 () – Министерството за здравство денеска регистрира 141 нови случаи на КОВИД-19 од направени 1.885 тестирања, како и 161 оздравени и еден починат пациент. Во последните 24 часа, како што соопшти […]

Активни 3327 случаи со Ковид-19, апел да се почитуваат мерките без исклучок - МИА
Вести

Активни 3327 случаи со Ковид-19, апел да се почитуваат мерките без исклучок

Скопје, 11 август 2020 () – Во последните неколку недели во земјава се бележат трицифрени бројки на заразени од Ковид-19. И покрај мерките за носење маска и држење дистанца, како и воведените протоколи, епидемијата не […]

Вести

Партиите се уште без договор за ново парламентарно мнозинство и влада

Скопје, 11 август 2020 () – Лидерите на СДСМ и ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети, на вчерашната средба не постигнаа договор околу формирањето на нова влада, сепак, како што истакнаа, разговорите ќе се продолжат […]