Средба Катругалос – Чавушоглу за намалување на тензиите во Егејско Море


Основната цел на средбата беше да се намали тензиите во Егејско Море за да не произлезе несреќа, нешто што не го сака ниту една од двете страни, изјави шефот на грчката дипломатија по средбата со неговиот турски колега на маргините на 129. сесија на Комитетот на министри од Советот на Европа во Хелсинки, јави дописничката на МИА од Атина.

Јоргос Катругалос и Мевлут Чавушоглу на средбата ги повториле нивните познати ставови, а министерот за надворешни работи на Грција побарал да запрат турските прекршувања.

– Категорично ја пренесов нашата осуда за едностраните незаконски постапки на Турција во ексклузивната економска зона на Кипар и побарав да запрат. Но, паралелно, разговаравме за потребата да се намалат тензиите во Егејско Море, за да прекинат прекршувањата во нашиот воздушен простор, истакна Катругалос по средбата со Чавушоглу.


Вести

Нови 53 случаи со коронавирус, вкупно 483, евидентирани пет починати

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, со што вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483 лица, На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починаа двајца пациенти заболени […]

Вести

Русија: Во јуни тестирање на вакцина за Ковид-19 на луѓе

Тестирањата на новиот прототип на вакцини против новиот коронавирус на животните ќе бидат завршени кон крајот на април, а тестирањето на луѓе ќе почне во јуни, изјави Ринат Максјутов, генерален директор на Новосибирскиот векторски државен […]

Вести

Четиринаесет медицински лица од штипското Инфективно одделение превентивно во самоизолација

 – Двајца лекари инфектолози, осум медицински сестри и четворица болничари од штипското Инфективно одделение се ставени во самоизолација, по наредба на здравствен санитарен инспектор, откако е утврдено дека имале контакт со 80-годишна пациентка, која била […]