Србија: Од 2021 година возилата ќе мора да поседуваат катализатор


Возилата на патиштата во Србија од 2021 година ќе треба да имаат катализатор, јавија српски медиуми.

Техничкиот преглед на возилото од летото 2021 година, како што објаснуваат, ќе ги задолжи српските државјани да имаат катализатори во автомобилите, наведувајќи дека тој дел е неизбежен од системот за издувни гасови на секое ново возило во последните десет години.

Причината лежи во пропишаните еколошки стандарди за составот на издувните гасови што возилата мора да ги исполнат.

Употребата на катализатори е најефективниот метод за отстранување на штетните гасови, а нивната ефикасност е околу 90 проценти.

Во мај 2020 година, ќе се спроведе одредба со која ќе се санкционира пречекорување на дозволено ниво на издувни гасови, со примена од 5 јули 2021 година.

Вести

Армијата на Република Северна Македонија го одбележува 27-от роденден

– Во Армискиот центар за обука на вода во Охрид, денеска, ќе се одржи централната свеченост по повод 18 Август – Денот на Армијата на Република Северна Македонија. На свечената церемонија на 27-от роденден на […]

Балкан

Шпански туристи тероризирани од сопственик на ресторан кај Химара (ВИДЕО)

Албанската телевизија „Репорт“ објави екслузивно видео снимено од шпански турсти, кога сопственик на угостителски објект во Порто Палермо, кај Химара, се качил на хаубата на нивното комбе во движење и се обидел да се пресмета […]

Вести

Пациентот со западнонилска треска на Инфективната клиника и натаму во тешка состојба

Шеесет и шестгодишниот пациент заразен со западнонилска треска, кој е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје се уште е во тешка здравствена состојба со манифестација на централниот нервен систем, изјави за МИА директорката […]