СИРИЗА бара одговор од заменикот МНР за натписите во медиумите околу магистерските студии


Грчката опозициска партија СИРИЗА, повикувајќи се на натписи објавени во печатот на грчката дијаспора во САД, кои „презентираат податоци што ја доведуваат под сомнеж биографијата на заменик министерот за надворешни работи на Грција, Андонис Диаматарис“, бара тој да даде објаснувања во врска со неговите постдипломски студии, јави дописничката на МИА од Атина.

– Поконкретно, додека господинот Диаматарис на официјалниот сајт на МНР изјавува дека поседува магистерско звање од Универзитетот Колумбија, објавите во медиумите, повикувајќи се на податоци од самиот Универзитет, споменуваат дека господинот Диаматарис никогаш не завршил, туку едноставно се запишал на конкретната програма, соопштуваат од СИРИЗА.

Од грчката опозициска партија бараат заменикот МНР да даде објаснувања и да го објави магистерското звање, во спротивно, според СИРИЗА, Мицотакис, не само што треба да го смени, туку и да им се извини на граѓаните.

Заменик министерот за надворешни работи на Грција, Андонис Диаматарис, кој е надлежен за грчката дијаспора, е издавач на грчкиот весник во САД „Етникос кирикс“.


Комисијата за заразни болести треба да одлучува за олабавување на мерките и отворање на економијата - МИА
Вести

Нови 125 случаи позитивни на КОВИД 19 во изминатите 24 часа

Скопје, 6 јуни 2020 () – Нови 125 случаи на новозаболени од КОВИД -19 регистрира Министерството за здравство во изминатите 24 часа. Најголем број повторно се во Скопје -46 по што следуваат Куманово со 19, […]

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово - МИА
Вести

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово

Скопје, 6 јуни 2020 () – За граѓаните на сите општини во градот Скопје, околните скопски општини Арачиново, Зелениково, Илинден, Петровец и Студеничани, во Куманово, Липково, Штип, Карбинци, Тетово, како и Боговиње, Брвеница, Теарце, Желино […]

Во шест градови во земјава нема повеќе активни случаи на Ковид-19 - МИА
Вести

Активни 1.009 случаи на заболени од Ковид-19, 90 отсто од новозаболените се од 15 фамилии

Скопје, 6 јуни 2020 () – Во земјава вчера беа потврдени 180 нови случаи на позитивни од Ковид-19, што е најголем број од почетокот на епидемијата досега, но министерот за здравство Венко Филипче информираше дека […]