Шпански туристи тероризирани од сопственик на ресторан кај Химара (ВИДЕО)

Албанската телевизија „Репорт“ објави екслузивно видео снимено од шпански турсти, кога сопственик на угостителски објект во Порто Палермо, кај Химара, се качил на хаубата на нивното комбе во движење и се обидел да се пресмета со нив преку искршената шофершајбна.

– Туристите во комбето, со кое управувал Албанец, се преплашени. Освен петмината Шпанци, во него се наоѓаат уште двајца Албанци, кои не можат да ја разберат будалштината на Михаил Кокдима, сопственикот на ресторанот, наведува телевизијата.

Шпанците прво физички биле нападнати во ресторанот кога му се пожалиле од лошиот квалитет на храната. Тој почнал да фрла тврди предмети со кои ја напукнал шофершајбната па кога тие заминувале скокнал врз хаубата на која се забележува и крв.

Возилото било забележано од припадници на специјлната единица за брза нтеревнција, кои со автомобил се движеле во тој регион, по што им притекнале на помош. Двајца од туристите добле и потребна здравствена заштита, а биле посетени и од министерот за туризам Бленди Кљоси.

Шпанските туристи биле петчлено семејство кое во Саранда пристигнало со јахта.

Албанската полиција соопшти дека насилникот е уапсен, а ресторанот затворен.

Премерот Еди Рама го осуди однесувањето на сопственикот на ресторанот, кого го нарече „варварин“ и ја засрамил целата нација, бидејќи го „прекршил светиот код на албанското гостопримство“.

Вести

Хаос во комисијата со Бугарија: Ни Гоце е Македонец, ниту народот може да е македонски

Пошироката јавност се уште не ги знае сите детали од хаосот што се случувало на последната средба на историската комисија со Бугарија. Извори блиски до членови на бугарскиот преговарачки тим тврдат дека не бил проблем […]

Балкан

Земјотреси во Албанија попладнево почувствувани во земјава

Два земјотреса со магнитуди од 5.8 и 5.5 степени по Рихтер во период од десетина  мунити е случија попладнево во близина на Драч, Албанија, објави Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, а беа почувствувани и во нашата земја. […]

Вести

Боки 13 во понеделник, Јанева во вторник на распит кај Русковска

Осомничените за случајот „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13 и Катица Јанева повторно се повикани на распит во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција. – Бојан Јовановски – Боки 13 е повикна да даде исказ […]