Серж Брамерц во посета на Белград


Главниот обвинител на Механизмот за меѓународните кривични судови, Серж Брамерц од денеска до среда престојува во посета на Белград, во рамки на подготовките за изработка на неговиот редовен полугодишен извештај што го доставува до Советот за безбедност на ОН.

Предвидено е во Белград Брамерц да се сретне со српската министерка за правда Нела Кубуривиќ, со државната јавна обвинителка Загорка Доловац и со обвинителката за воени злосторства Снежана Станојковиќ.

Според најавите, на овие средби ќе стане збор за имплементацијата на српската Национална стратегија за воени злосторства.

Брамерц во Белград ќе учествува и на регионалната Конференција на обвинителите за воени злосторства.

Својот нареден извештај до Советот за безбедност на ОН, Брамерц треба да го достави кон средината на јули.


Комисијата за заразни болести треба да одлучува за олабавување на мерките и отворање на економијата - МИА
Вести

Нови 125 случаи позитивни на КОВИД 19 во изминатите 24 часа

Скопје, 6 јуни 2020 () – Нови 125 случаи на новозаболени од КОВИД -19 регистрира Министерството за здравство во изминатите 24 часа. Најголем број повторно се во Скопје -46 по што следуваат Куманово со 19, […]

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово - МИА
Вести

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово

Скопје, 6 јуни 2020 () – За граѓаните на сите општини во градот Скопје, околните скопски општини Арачиново, Зелениково, Илинден, Петровец и Студеничани, во Куманово, Липково, Штип, Карбинци, Тетово, како и Боговиње, Брвеница, Теарце, Желино […]

Во шест градови во земјава нема повеќе активни случаи на Ковид-19 - МИА
Вести

Активни 1.009 случаи на заболени од Ковид-19, 90 отсто од новозаболените се од 15 фамилии

Скопје, 6 јуни 2020 () – Во земјава вчера беа потврдени 180 нови случаи на позитивни од Ковид-19, што е најголем број од почетокот на епидемијата досега, но министерот за здравство Венко Филипче информираше дека […]