Сакеларопулу со поддршка до Вартоломеј за Света Софија


Турскиот Врховен суд најверојатно ќе одобри пренамена на Света Софија - МИА

Атина, 14 јули 2020 () – Одлуката на Турција, Света Софија од споменик да стане џамија била тема на одделните телефонски разговори на грчката претседателска Катерина Сакеларопулу со Вселенскиот патријарх Вартоломеј и на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис со претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел, јави дописничката на од Атина.

Сакеларопулу, на Вартоломеј му изразила поддршка и солидарност во име на грчкиот народ.

-Исто така, ја истакна и волјата, на секој начин да придонесе во подигањето на свеста и мобилизирањето на меѓународната заедница за Света Софија да остане екуменски споменик на културата и религиозниот дијалог, соопштија од кабинетот на Сакеларопулу.

Грчкиот премиер, од своја страна со претседателот на Европскиот совет разговарал за прашањата што ќе бидат на агендата на самитот на ЕУ во петок, како и за „провокативните активности на Турција да ја претвори Света Софија во џамија“.


Над девет милиони во светот оздравени од Ковид-19 - МИА
Вести

Нови 155 случаи со Ковид-19, двајца починати, оздравени 127 пациенти

Скопје, 7 јули 2020 () – Во последните 24 часа се направени 1 845 тестирања и се регистрирани 155 нови случаи на Ковид-19. Починале две лица, а оздравеле 127 пациенти, соопшти попладнево Министерството за здравство. Од […]

ССМ: Социјалниот дијалог дава резултати, потребата од Синдикатот и колективните договори се потврдува во најтешките моменти - МИА
Бизнис

ССМ: Одлуката за поскапување на струјата е избрзана

Скопје, 7 август 2020 () – Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) смета дека одлуката за зголемување на цената на струјата е избрзана и зголемување ќе падне на товар на граѓаните. – Сојузот на синдикатите […]

Ивановска за МИА: Законот во ниту еден случај, ниту во вонредна состојба не ги ослободува од одговорност лицата кои ја злоупотребиле позицијата - МИА
Вести

Ивановска: Ќе бараме од новите пратеници да донесат Закон за потекло на имотот

– Не секогаш оној кој се стекнува со имот, го става имотот на свое име. Ќе бараме од новите пратеници да донесат Закон за потекло на имотот, изјави претседателката на Државната комисија за спречување на […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*