Регистрирани 13 нови случаи на Ковид-19 во Грција, починаа уште две лица


Грција по 42 дена излегува од карантин - МИА

Атина, 8 мај 2020 () – Во изминатите 24 часа во Грција починаа две лица од Ковид-19, а регистрирани се 13 нови случаи, соопшти попладнево, шефот на експертската комисија за новиот коронавирус при Министерството за здравство на Грција, Сотирис Циодрас на редовната прес конференција, јави дописничката на од Атина.

Според новите податоци, од почетокот на епидемијата вкупниот број на случаи се зголеми на 2.691, од кои активни се 1.167 случаи, а починаа вкупно 150 лица.

Приклучени на апарати, се лекуваат 32 лица, 85 биле отпуштени од Одделите за интензивна нега, а оздравеле 1.347 заразени.

Досега во Грција анализирани се 94.291.


Двајца починати и 152 новозаразени со Ковид-19
Вести

1.288 новозаразени од Ковид-19, починаа 39 лица

– Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3349 тестирања за Ковид-19, при што се регистрирани 1288 нови случаи на заразени со коронавирусот. Во изминатото деноноќие починале 39 лица, а оздравеле […]

Вести

Граматика на македонскиот јазик за дијаспората

Во издание на Агенцијата за иселеништво на Република Северна Македонија, обајвена е Граматика  на македонски јазик  со практични вежби за дополнителна настава на македонски јазик во странство. Граматиката  е  изработена од три професорки кои предаваат […]

Вести

Во ковид – центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 39 пациенти, вкупно се лекуваат 486

– Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје хоспитализирани се 39 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 486 лица сомнителни и потврдени за Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот […]