Рама: Мини-Шенгенот е од стратешки интерес за сите Албанци


Рама: Мини-Шенгенот е од стратешки интерес за сите Албанци - МИА

Приштина, 29 јуни 2020 () – Албанскиот премиер Еди Рама изјави денеска, на крајот од неговата дводневна посета на Косово, дека таканаречениот балкански мини-Шенген е во интерес и на Косово и Албанија, јави дописникот на од Приштина.На прес-конференција на приштинскиот аеродром пред заминувањето за Тирана, Рама рече дека таквата регионална спогодба, за која се заложија тој, премиерот на Северна Македонија Зоран Заев и српскиот претседател Александар Вучиќ, е од стратешки интерес за Албанците од целиот регион.

– Што се однесува до мене, балканскиот мини-Шенген е во интерес и на Албанија и на Косово. Доколку не изгубевме време со разно-разни непотребни препукувања, границите таму ќе беа како кога доаѓаш од Приштина тука на аеродромов, изјави Рама.

Тој рече дека оваа негова посета беше со цел им даде поддршка на Косово и на политичките претставници во соочувањето со ситуацијата настаната по поднесувањето обвиннение пред Меѓународниот суд за Косово против основачите и водачите на Ослободителната војска на Косово (ОВК), претседателот на државата Хашим Тачи и лидерот на Демократската партија на Косово, Кадри Весели.

Според албанскиот премиер, обвинението од Обвинителството во Хаг е „длабоко неправедно“ и „наликува на обвиненијата од ѕидните весници за време на кинеската револуција“.

– Сакам да да го разјаснам фактот дека сум тука во функција на националните потреби, за да им изразам целосна поддршка на Косово и на сите политички претставници во услови кога се случи нешто тешко и длабоко неправедно, рече Рама.

Тој нагласи дека во Косово не дошол некому да држи лекции, туку само за поддршка, затоа што, како што порача, „Албанија е должна да го поддржува Косово безусловно “.

– Јас не дојдов тука за да ги обединам сите политички партии или нивните водачи на една маса, затоа што, како прво, тоа не е моја задача и, како второ, би било прескокнување на етичките рамки. Сум видел во Косово водачи кои му даваат упатства на целиот народ, каде и да се наоѓа, но јас не сум таков. Не мислам дека пролетерите од сите земји треба да се обединат, рече Рама.