Радев: На плоштадите денеска не е мафијата, туку бугарскиот народ


Радев за тврдењето на Борисов дека го снимал со дрон: Мојата фантазија сепак има граници - МИА

Софија, 10 септември 2020 () – „Масовниот протест им припаѓа на сите граѓани. Ниту шверцерите, ниту мафијата, не се на плоштадите денеска, туку бугарскиот народ, кој е единствениот суверен според Уставот, и е цврсто решен да си врати државата“, напиша на Фејсбук бугарскиот претседател Румен Радев.Тој ги повика сите присутни на плоштадот да не подлегнуваат на провокациите и нагласи дека раководството на Министерството за внатрешни работи е одговорно за животот на граѓаните кои протестираат.

„Одговорноста за спречување на инцидентите, за животот и здравјето на демонстрантите и на редовните униформирани полицајци, е на раководството на Министерството за внатрешни работи. Нека сите учесници на настанот – граѓани, полиција и жандармерија – не забораваат дека ние сме Бугари. Дека присуството на униформираните полицајци е да се грижат за безбедноста на граѓаните. Дека на насилството меѓу владата и граѓаните му нема место во иднина, за кое сите пристојни луѓе се бориме и ќе го постигнеме“, порача шефот на бугарската држава.

“Нашата морална победа како општество ќе биде зачувување на граѓанскиот мир, и покрај навредите, провокациите и демонстративното газење на демократските принципи од немоќната влада. Промената е неизбежна. Секоја тврдоглавост на владетелите само ја продлабочува кризата”, се додава во постото на бугарскиот претседател Румен Радев.


Вести

Русинот Радик Тагиров, осомничен за убиство на 26 жени, ги призна злосторствата

Радик Тагиров, 38-годишниот жител на рускиот град Казан, кој денеска беше осомничен за убиството на 26 постари жени во 12 региони од земјата, ги призна своите злосторства, а снимката со неговото признание ја објави руското […]

Вести

Владата го именува Владо Бучковски за специјален претставник за Бугарија

Владата на денешната седница го именува Владо Бучковски за специјален претставник за Бугарија, потврди за МИА владиниот портпарол Душко Арсовски. Бучковски е универзитетски професор и поранешен премиер и министер за одбрана.

Вести

Владата ќе побара од Собранието нови шест месеци кризна состојба

Владата на денешната седница го прифати предлогот на Групата за процена во ЦУК да биде побарано продолжување на кризната состојба во државата за уште шест месеци, потврдија за МИА од владината прес-служба. Предлогот ќе биде […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*