Претседателот на Албанија загрижен од можноста за враќање на визниот режим


Албанскиот претседател Илир Мета изрази загриженост во врска со опасноста од повторно воспоставување на визен режим со земјите од Шенген зоната за Албанија.

-Претседателот со длабока загриженост забележува на опасноста од повторно воспоставување на визен режим за Албанија. По поднесувањето на холандската апликација за враќање на визите до Европската комисија и вчерашното предупредувањето на Комесарот за миграции, внатрешни работи и државјанство, Димитрис Аврамопулос за преземање мерки против Албанија, заедно со Венецуела и Колумбија, е предупредување за сите, се наведува во соопштението од кабинетот на Мета.

Тој ги повикува сите одговорни државни институции да го следат со апсолутен приоритет ова прашање кое носи голема чувствителност за сите албански граѓани.

-Движењето без визи е едно од најголемите достигнувања за албанските граѓани, како народ кој претрпел најголема и најдолга изолација во регионот. Сите добро се сеќаваме на долгите редици пред вратите на амбасадите, со очајни членови на семејствата кои бараат можност да се сретнат со нивните деца, роднини или можност да студираат и да патуваат во странство,посочува Мета.

Тој упатувам апел под итно да се преземат сите неопходни мерки со тоа што да не се запоставува или заобиколува каква било одговорност што би наштетила на „ оваа стекната слобода на Албанците“.

Исто така нагласува дека внимателно ги следи сите искажани ставови и дискусии во врска со напредокот на земјата во процесот на европската интеграција на земјата.


Нови 173 случаи со Ковид-19, починати 15, оздравени 150 пациенти - МИА
Вести

Нови 139 случаи со Ковид-19, еден починат, 239 оздравени пациенти

Скопје, 12 август 2020 () – Во последните 24 часа се направени 1.627 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-30, Куманово-20, Дебар-2, Штип-15, Прилеп-1, Тетово-6, Струга-8, Битола-2, Охрид-3, Кавадарци-8, Гостивар-19, Гевгелија-1, […]

Преговорите за новата влада по Илинден, ЕУ очекува стабилна коалиција и силен Парламент - МИА
Вести

В петок, според СДСМ, Заев ќе го добие мандатот, Мицкоски за нови избори ако се исцрпат можностите за формирање влада

Скопје, 12 јуни 2020 () – На два дена до рокот за доверување на мандатот за состав на Владата, официјално нема договор меѓу партиите кои освоија најмногу пратенички места. Од СДСМ тврдат дека Заев е […]

Нови 29 позитивни на КОВИД-19 од 349 тестирања во изминатите 24 часа - МИА
Вести

Бројот на новозаболени од Ковид-19 дневно се уште трицифрен, да се почитуваат мерките за заштита

Скопје, 12 август 2020 () – Нови 141 случај со Ковид-19 од 1.885 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Почина една 51-годишна пациентка од Скопје. Регистрирани се 161 […]