Потврден шестти случај на Ковид-19 во Хрватска


Во Хрватска е потврден шестиот случај на Ковид-19 кај маж од Риека, кој бил во близок контакт со претходно заразените луѓе во тој град.

Според хрватски „Индекс“, станува збор за братот на жената која се заразила од својот сопруг. Сите тие се во добра здравствена состојба и имаат поблаги симптоми.

– Досега имаме 176 тестирани, два наоди сè уште се очекуваат. Имаме уште еден позитивен наод. Станува збор за близок контакт на пациенти од Риека. Значи, сè е под контрола, не се шири вирусот како што се проширува во Европа, рече хрватскиот министер за здравство Вили Берош.


Бојан Јовановски поднесува повеќе кривични пријави во ОЈО Скопје - МИА
Вести

Бојан Јовановски во ОЈО Скопје ќе продолжи со поднесувње кривични пријви

Скопје, 3 јули 2020 () – Бојан Јовановски, кој е осуден во предметот „Рекет“, денеска  повторно ќе биде спроведен во Основното јавно обвинителство Скопје за да заврши со поднесувањето кривични пријави на записник. Јовановски на […]

Новиот позитивен на КОВИД-19 во Кавадарци, син на претходно заболен - МИА
Вести

И натаму висок бројот на новозаразени, надлежните апелираат на почитување на мерките

Скопје, 3 јули 2020 () – Нови 173 потврдени со КОВИД-19 од 1.650 тестирања, од кои најголем дел 75 се од Скопје, беа регистрирани вчера во земјава. Починаа и досега најголем број пациенти – 15. […]

На десеттина дена пред изборите, политичките партии со различни ветувања пред граѓаните - МИА
Вести

На десеттина дена пред изборите, политичките партии со различни ветувања пред граѓаните

Скопје, 3 јули 2020 () – Ветувања за правна држава, нулта корупција, за повисоки плати, вложувања во здравството, инфраструктурата, економијата и земјоделството, во младите и поддршка за занаетчиството испорачаа политичките субјекти во земјава на десеттина […]