Полицијата го огради словенечкото Собрание во пресрет на вечерашниот антивладин протест


Љубљана, 22 април 2020 () – Словенечката полиција постави заштитна ограда околу Собранието пред вечерашните антивладини протести, јави дописникот на од Љубљана.

Луѓето кои протестираат уште утринава на плоштадот пред објектот на законодавниот дом напишаа „Наш имот” во знак на револт што полицијата со оградата им го ограничува движењето и собирањето пред Собранието.

Веќе еден месец, секој петок илјадници граѓани на велосипедски марш во центрот на градот го изразуваат незадоволството од работата на Владата предводена од Јанез Јанша.

Ова ќе биде четвртиот по ред ваков протест, а се започна по објавата на скандалот со набавката на заштитна опрема и респиратори потребни за болниците во екот на епидемијата со коронавирусот.

Минатиот петок, според локалните медиуми, на протестот во Љубљана присуствувале околу 10.000 граѓани. Дел од нив изјавија дека Словенија под водство на Јанша се повеќе наликува на Унгарија и дека ситуацијата со коронавирусот се користи за намалување на човековите права и слободи.

 


Набрзо нов пристап до инфективната клиника, ПЕТ центарот ставен во функција - МИА
Вести

Новите 24 случаи со Ковид-19 во Скопје се од општините Бутел, Сарај, Чаир, Аеродром, Студеничани, Гази Баба, Шуто Оризари, Кисела Вода и Карпош

Скопје, 28 мај 2020 () – Од вкупно дијагностицираните нови 38 случаи со Ковид-19, според денеска објавените податоци, 24 се од Скопје. Како што информираа за од Министерството за здравство, согласно податоците од Институтот за […]

Регистрирани девет нови случаи со коронавирус во Прилеп и први два случаи во Крушево - МИА
Вести

Нови 38 случаи на Ковид -19, тројца починати

Скопје, 28 мај 2020 () – Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 38 нови лица позитивни на коронавирусот и 16 оздравени пациенти. Во овој период починале два лица, а кај […]

Чулев: Да бидеме мудри, сочувствителни, кооперативни истрајувајќи и победувајќи го премрежието со кое што човештвото се соочува - МИА
Вести

Чулев: АНБ се уште е дел од системот за следење на комуникации

Скопје, 28 мај 2020 () – Начинот на кој е формирана Агенцијата за национална безбедност (АНБ) и неотстранувањето на посредничката улога на АНБ при следењето на комуникациите, говори дека реформите на безбедносниот систем се само […]