Почна школската година и во Романија


Црногорско Министерство за образование: Учениците да не се враќаат во училиште - МИА

Букурешт, 14 септември 2020 () – Во Романија денеска почна новата школска година, а околу 2,8 ученици ќе ја следат наставата во посебни услови поради пандемијата со новиот коронавирус.Дел од учениците наставата ќе ја следат од дома, други по хибриден систем, а трети ќе одат во училиште.

Романската министерка за образование Моника Анисије изјави дека согласно епидемиолошката ситуација, 12.423 училишта ќе работат по така нареченото зелено сценарио, 4.915 по жолто, а 263 училишта во согласност со црвено сценарио.

Зеленото сценарио значи присуство на децата во градинките и во училиштата со почитување на превентивните мерки. Додека според жолтото сценарио децата ќе присуствуваат во градиниките и училиштата секоја втора недела, а црвеното сценарио е следење настава од дома. 


Вести

Пензионерите бараат приоритет за вакцинирање против КОВИД-19

– Сојузот на здруженија на пензионери упатуваат апел приоритет при вакцинирањето против КОВИД-19 да имаат пензионерите, како најранлива категорија лица со хронични болести и намален имунитет. -Во име на над 300 000 возрасни луѓе во нашата […]

Вести

Земјите од ЕУ на здравствена заштита во просек трошат 9,9 проценти од БДП, ние 4,5

– На здравствена заштита и социјални бенефити Северна Македонија во 2019 година потрошила вкупно 507 милиони евра односно 4,5 проценти од БДП или по 244 евра по глава на жител, што е под просекот од […]

Вести

Регистрирани 1342 нови случаи на Ковид-19, оздравени 679 пациенти, починаа 22 лица

Од направени 3399 тестирања во последните 24 часа, регистрирани се 1342 нови случаи на Ковид-19, додека во исто време починаа 22 лица, а Институтот за јавно здравје регистрира 679 оздравени пациенти, соопшти Министерството за здравство. […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*