Пленковиќ го доби мандатот за формирање нова влада на Хрватска


Пленковиќ го доби мандатот за формирање нова влада на Хрватска - МИА

Загреб, 16 јули 2020 () – Претседателот на Хрватска Зоран Милановиќ му го довери мандатот за состав на нова влада на досегашниот премиер и лидер на Хрватската демократска заедница (ХДЗ) Андреј Пленковиќ.

Пленковиќ претходно му го предаде на Претседателот на Хрватска потписите на 76 од вкупно 151 избрани пратеници кои го поддржуваат, со што докажа дека има парламентарно мнозинство, како што е предвидено со Уставот.

– Ја доставив одлуката за доделување мандат на Пленковиќ во кабинетот за да се избегне таа церемонијалност, бидејќи тоа е едно парче хартија. Тој ги донесе потписите, резултатите од изборите се јасни, рече Милановиќ на заедничката прес-конференција.

– Се надевам дека сите ќе бидат здрави, весели… дека нема да бидат компромитирани во однос на здравјето и дека ќе можат да ја завршат својата работа, истакна Милановиќ.

Тој изрази надеж дека по очекуваниот економски пад оваа година, следната година ќе биде „година на раст и развој“.

Пленковиќ, од своја страна, потсети на убедливата победа на ХДЗ на последните парламентарни избори и оцени дека таквата победа е „обврзувачка“.

– Хрватска се соочува со многу тешки предизвици, од политички, економски, финансиски и јавно-здравствен карактер. Затоа нашата цел беше што поскоро да одиме кон конституирање на новиот состав на парламентот, што ќе се случи на 22 јули, истакна Пленковиќ.

Тој рече дека ќе ги претстави членовите на Владата следната недела, по состанокот на партискиот врв, но најави дека во новата влада ќе има 16 ресори,односно  четири помалку од досега.

Пленковиќ изјави дека во неговиот кабинет ќе има и четворица потпретседатели, меѓу кои ќе биде и претставникот на Самостојната демократска партија на Србија (СДСС), Борис Милошевиќ.

Покрај 66 избрани пратеници од листата на ХДЗ, Пленковиќ е поддржан и од осум членови на националните малцинства, меѓу кои и тројца Срби, како и еден член на Хрватската народна партија и еден од реформистите.

Претходно денеска, Милановиќ прими претставници на Државната изборна комисија, кои му ги врачија официјалните резултати од изборите, одржани на 5 јули.


Нови 173 случаи со Ковид-19, починати 15, оздравени 150 пациенти - МИА
Вести

Нови 139 случаи со Ковид-19, еден починат, 239 оздравени пациенти

Скопје, 12 август 2020 () – Во последните 24 часа се направени 1.627 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-30, Куманово-20, Дебар-2, Штип-15, Прилеп-1, Тетово-6, Струга-8, Битола-2, Охрид-3, Кавадарци-8, Гостивар-19, Гевгелија-1, […]

Преговорите за новата влада по Илинден, ЕУ очекува стабилна коалиција и силен Парламент - МИА
Вести

В петок, според СДСМ, Заев ќе го добие мандатот, Мицкоски за нови избори ако се исцрпат можностите за формирање влада

Скопје, 12 јуни 2020 () – На два дена до рокот за доверување на мандатот за состав на Владата, официјално нема договор меѓу партиите кои освоија најмногу пратенички места. Од СДСМ тврдат дека Заев е […]

Нови 29 позитивни на КОВИД-19 од 349 тестирања во изминатите 24 часа - МИА
Вести

Бројот на новозаболени од Ковид-19 дневно се уште трицифрен, да се почитуваат мерките за заштита

Скопје, 12 август 2020 () – Нови 141 случај со Ковид-19 од 1.885 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Почина една 51-годишна пациентка од Скопје. Регистрирани се 161 […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*