Писмо со закана за Пленковиќ: „Новичок е лек за предавниците“


Хрватскиот премиер и претседател на ХДЗ, Андреј Пленковиќ, добил коверт со бел прав во кој имало и порака со закана за смрт, потврди денес неговата партија.

Агенцијата „Хина“ неофицијално дознава дека текстот на пораката испратена до Пленковиќ, која била во коверт, завршувала со зборовите „а за предавниците, еден од лековите е и новичок“.

„Откако вработените во ХДЗ повикале полиција, тие го зеле пликот со сомнителна содржина, по што е започната истрага“, се вели во соопштението на ХДЗ.

Претходно денеска во Загреб, полицијата уапси и кривично пријави 48-годишен маж кој на 14. октомври објавил порака на „Фејсбук“, во која отворено му се заканувал со смрт на премиерот.

Денеска беше уапсен и 63-годишен маж кој живее во истото село со напаѓачот, Даниел Безук, кој во понеделникот пукаше во полицијата на плоштадот Свети Марко, по што се самоуби.

Полицијата утврдила дека 63-годишникот по нападот зборувал дека мета на Безук бил Пленковиќ и дека и тој самиот размислувал да го убие. Кај него било пронајдено и огнено оружје и експлозив.


141 новозаразени од Ковид-19, почина пациент од Скопје
Вести

Активни 6.861 случаи на заразени со коронавирус во земјата

Во моментов бројот на активни случаи со коронавирус во земјата изнесува 6.861 лице, откако вчера потврдени 518 новозаразени, 200 оздравени и 9 починати лица. Најмногу активни случаи на заразени има во Скопје (3.320), Струмица (394) […]

Вести

Интензивирање на комуникацијата за надминување на недоразбирањата со Софија

– Интезивирана комуникација со Софија деновиве за изнаоѓање решение за спорот со Бугарија, по испраќањето на бугарскиот појаснувачки меморандум до земјите-членки на Европската Унија, во кој се оспоруваат македонскиот јазик и македонската нација. Премиерот Зоран […]

Вести

Од следната недела најавени нови термини за тестирање, вчера регистрирани 518 заболени од Ковид-19

– Петстотини и осумнаесет нови случаи на заболени од Ковид-19 беа регистрирани вчера во земјава. Раст на новозаболените изминатиот период е забележан во целиот регион, но и во Европа. За првпат на континентот завчера беа евидентирани […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*