Пеѓа Грбин и Жељко Колар влегоа во вториот круг од изборите за претседател на хрватските социјалдемократи


Пеѓа Грбин и Жeљко Колар се пласираа во вториот, финален круг од внатрепартиските избори за претседател на најголемата хрватска опозициска партија, Социјалдемократската партија, покажаа официјалните и конечни резултати од изборите во саботата.

За Грбин гласаа 3.573 партиски членови, а за Колар 2.212 гласачи, изброа партиската Изборна комисија.

Меѓутоа, заради неправилности што можат значително да влијаат врз изборниот резултат, во сабота ќе има повторување на изборите за Претседателството и Главниот одбор на партијата во Грачац, Гарчин и Вуковар, кога ќе се одржи вториот круг од изборите за претседател на партијата.

Членовите со право на глас согласно Статутот на СДП за првпат бираат претседател на партијата, 17 членови на Претседателството и 103 членови на Главниот одбор врз основа на правилото еден член еден глас.

Трет на саботните избори беше Ранко Остојиќ со 1.511 гласови, по кого следеа Мирела Ахметовиќ со 1.286 и Марино Перџан.


Вести

Нови 641 случаи на Ковид-19, починале 12 лица, оздравени 233

Во последните 24 часа се направени 2688 тестирања, а регистрирани се 641 нови случаи на Ковид-19,12 лица починале, а 233 оздравеле, соопшти Министерството за здравство. Од новите случаи во: Скопје има 325, Куманово-26, Дебар-1,Штип-25, Прилеп-38, […]

Вести

Вкупните воени расходи на земјите од НАТО во 2020 година ќе изнесува 1.092,5 милијарди долари

Вкупните воени расходи на земјите од НАТО во 2020 година ќе изнесува 1.092,5 милијарди долари, што е за 61 милијарда долари повеќе отколку во 2019 година, се вели во статистичкиот извештај за воените трошоци на […]

Вести

Младите сакаат да се иселат, не се спроведува националната стратегија за спречување на одливот на мозоци 

– Не е само подобрата работа и парите причина за иселување на младите од државата. Трендовите за напуштање во последните години се и од неекономски причини – им пречи загадувањето, политиката, корупцијата, а во време […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*