Пецас: Во Европа преовладува мислењето земјите од регионот да бидат заедно на европскиот пат


Ние ја поддржуваме европската перспектива на Западен Балкан, а во овој момент се чини дека во Европа преовладува мислењето кое како основен предуслов поставува овие земји да бидат заедно на нивниот европски пат, рече портпаролот на грчката влада Стелиос Пецас на денешниот редовен брифинг со новинарите, одговарајќи на прашањето на дописничката на МИА од Атина во однос на тоа каква е позицијата Грција за европската перспектива на Северна Македонија, по средбата Заев-Мицотакис во Њујорк и во пресрет на Самитот на ЕУ.

– Ние сме за европската перспектива на Западен Балкан во целина, затоа премиерот имаше средби со премиерите и лидерите на државите и владите на доста од овие земји за време на неговиот престој во Њујорк. Но, едно прашање што треба да се разгледа е со кој ритам и дали сите овие земји ќе одат напред заедно. Се чини дека во овој момент во Европа преовладува едно мислење кое како основен предуслов поставува земјите од Западен Балкан да бидат заедно на нивниот европски пат. Останува ова да го видиме, да добие конкретне облик на 17 и 18 октомври. Тоа е прашање за кое ќе разговараат лидерите и тогаш ќе можам да ви кажам повеќе, рече Пецас.

За тоа дали на минатонеделната средба во Њујорк на премиерите на двете земји, станало збор и за евентуална посета на Кирјакос Мицотакис на Скопје или на Зоран Заев на Атина, Пецас рече дека е рано да се говори за такво нешто.

– Во однос на посетите, се уште е рано да се каже такво нешто, иако знаете дека господинот Заев често ги посетува Солун и Халкидики, кусо одговори портпаролот на грчката влада на прашањето на дописничката на МИА од Атина.


Усвоена одлуката за бројот на попретседатели на Собранието - МИА
Вести

Ратификации на договори и спогодби и едно задолжување денеска пред пратениците

– Покрај измените и дополнување на Законот за заштита на населението од заразни болести, пратениците денеска на пленарна седница треба да разгледаат четири ратификации на договори и спогодби, едно задолжување и испраќање на војници во […]

Вести

Републиканците поразени во Врховниот суд за клучна одлука за гласање по пошта

– Врховниот суд на САД донесе одлука дека гласачките ливчиња за претседател од Пенсилванија, клучни за шансите на Доналд Трамп да биде реизбран, ќе се сметаат за валидни ако бидат добиени во рок од три […]

Вести

Будно се следи состојбата со коронавирусот во градинките, ќе се носат одлуки заедно со локалните власти

– Од моментот на отворање на градинките на 9 септември, досега има вкупно 18 деца и 55 вработени позитивни на коронавирусот. Во моментот, во изолација се вкупно 309 дечиња и околу 50-тина вработени. Бројот на […]