Од ОН за Црна Гора два милиона долари помош за борба со Ковид-19


Полицијата нема да дозволи собири на верници во Црна Гора - МИА

Њујорк, 4 август 2020 () – ОН издвоија два милиона долари за да и помогнат на Црна Гора во борбата против коронавирусот и собираат дополнителни 5,5 милиони американски долари за поддршка на одговор на пандемијата, изјави портпаролот на ОН, Фархан Хак.

Тој додаде дека Програмата за развој на ОН и Канцеларијата за развој на проекти обезбедиле медицинска и заштитна опрема.

– Агенцијата на ОН за миграција и Меѓународната организација за миграција исто така дадоа помош, изјави Хак.

Портпаролот на ОН посочи дека во Црна Гора, каде досега има 3.200 потврдени случаи на инфекција и повеќе од 50 смртни случаи, тимот на светската организација го води Фиона Меканли.


Вести

Починаа 22 лица, регистрирани 561 новозаразени

Денеска се регистрирани 561 нови случаи на Ковид 19. Оздравени се 197 пациенти, а починати се 22 лица. Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1901 тестирања, а регистрирани се 561 […]

Вести

Договорот за добрососедство е основата за односите со Бугарија, порача власта, опозицијата бара од Заев став за Гоце Делчев и македонскиот јазик

– Историјата да им се остави на историчарите, а политиката на политичарите е повик, кој изминатите денови постојано се повторува од страна на државните функционери во земјава во однос на недоразбирањата кои настанаа на релација […]

Вести

Се пополнуваат болничките капацитети, Филипче најави зголемување на термините за тестирање

– Се пополнуваат болничките капацитетите за сместување на пациенти заболени од Ковид-19 во сите градови во земјава, а постепено се полни и модуларната болница во Скопје изминатите денови кога и кај нас и во Европа […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*