Од Грција за Франција заминаа 169 баратели на азил


– Од Грција за Франција денеска заминаа 169 баратели на азил, по донесената одлука на почетокот на годинава на средбата на надлежните министри од двете земји и изразената намера од француска страна да прими вкупно 400 бегалци, јави дописничката на МИА од Атина.

Алтернативниот министер за миграција и азил на Грција Јоргос Кумуцакос, како што соопштија од Министерството, рекол дека „блиската грчко – француска соработка во пракса се покажува во областа на мигрантското прашање“.


Вести

Историчарите со мали поместувања напред, но засега без договор за Гоце Делчев, Заев верува во решение преку взаемно почитување

– По два дена разговори во Скопје македонските и бугарските историчари не постигнаа напредок во однос на Гоце Делчев, кој и понатаму останува пречка на сопнување. Има нови предлози и идеи за кои засега не […]

Вести

Нови предлог-мерки за заштита од Ковид-19, откако бројот на новозаболени стана загрижувачки

– Поради високата стапка на новозаболени од Ковид-19, Комисијата за заразни болести вчера донесе нови предлог-мерки со кои се забранува организирање на настани, се скратува работното време на сите економски субјекти до 23 часот, и […]

Вести

Белгија прогласи највисок степен на тревога поради Ковид-19

Белгиските власти поради огромниот пораст на бројот на заразени и хоспитализирани лица во новиот налет на коронавирусот, вечерва прогласија највисок степен на тревога во земјата. – Бројот на инфекции се зголемува секојдневно и тоа многу […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*