Нови два случаи со коронавирус во Косово, вкупно 33 заразени


 Два нови случаи на лица носители на вирусот Ковид-19 се регистрирани денеска во Косово, со што официјалната бројка на заразени во земјата се искачи на 33, јави дописникот на МИА од Приштина.

Според вечерашното соопштение на Институтот за јавно здравство на Косово, од вкупно десетмината тестирани денеска во неговата лабораторија за молекуларна микробиологија, позитивни на макровирусот резултирале 50-годишна жена од селото Врапчиќ во општина Гњилане и 53-годишен маж од селото Доманек во општина Малишево.

ИШПК објави и дека, од 8 февруари, заклучно со денешниот ден, во неговата лабораторија, со соодветните методи, се испитани примероците на вкупно 577 лица за кои постоело сомневање дека се заразени од вирусот Ковид-19, од кои позитивни резултирале 33 случаи.

Како што беше претходно објавено, во Косово претпладнево беше регистриран и првиот смртен случај како последица на коронавирусот. Станува збор за 82-годишен маж од селото Думница, општина Гњилане, кој бил примен во Инфективната клиника во Приштина на 16 март, на шестиот ден од болеста. Старецот боледувал и од хорнични кардиоваскуларни болести, а бил заразен од контакт со неговиот син и ќерка кои се позитивни на вируост.


Вести

За непочитување на полицискиот час, 24 скопјани ги очекува 48 илјади евра казна

Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе предлози за издавање казнени налози пред Основниот кривичен суд Скопје, против вкупно 24 лица кои не го почитувале полицискиот час, информираат од скопското Обвинителство. – Обвинетите, во различни кривично-правни […]

Бизнис

Баравме системски мерки за сите засегнати, а не делумна помош во криза

31, Март, 2020, Скопје – Сојузот на стопански комори се оградува од мерките објавени во вториот сет од страна на Владата, со појаснување дека од наша страна се бараа системски мерки за сите засегнати микро, […]

Вести

Владата со втор пакет мерки за граѓаните и фирмите за увлажување на последиците од Ковид-19

Финансиска поддршка за претпријатијата од приватниот сектор за исплата на плати за своите вработени во висина од 14.500 денари за месеците април и мај, кратење на платите за сите избрани и именувани функционери на ниво […]