На Малта запленети над 91 килограм кокаин чија дестинација биле Драч и Солун


Царинските служби во пристаништето Фрипорт на Малта по само неколку дена, повторно запленија поголемо количество кокаин чија крајна дестинација требало да биде Албанија.

Станува збор за над 91 килограм кокаин спакуван во 76 пакетчиња скриени во три контејнери, чија вредност се проценува на околу 10,3 милиони евра.

Запленетата дрога, на Малта пристигнала од Јужна Америка. Два контејнера со над 43 килограми кокаин требало да бидат испорачани во албанското пристаниште Драч, додека еден контејнер со 48 килограми во Солун.

Пред пет дена властите на Малта запленија 27 килограми кокаин, вреден 2,7 милиони евра, чија крајна дестинација, исто така, беше Албанија.

Од почетокот на годинава во пристаништето Фрипорт се запленети над 606 килограми кокаин, чија вредност на пазарот достигнува 68,2 милиони евра.

Инаку, лондонскиот весник „Дејли Мирор“ неодамна објави текст со тврдење дека албанската мафија ја презела контролата над пазарот со кокаин во Велика Британија, кој се проценува на околу пет милијарди фунти.

Вести

Новиот закон за ЈО утре во Собранието, власта очекува поддршка од опозицијата

Владата утре Предлог-закон за Јавно обвинителство ќе го прати во Собранието. Очекуваме своите ставови пратениците да ги кажат во законодавниот дом, а ако имаат забелешки и да поднесат амандмани. Градењето дво-третинско мнозинство ќе биде во […]

Бизнис

Бензините поевтинуваат за еден, а дизелот за половина денар

Цената на бензините од ноќеска на полноќ се намалува за еден денар, а на дизелот и на екстра лесното масло за домаќинство за половина денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Согласно новите цени, ЕУРОСУПЕР […]

Вести

Одбиено барањето на Кочан за одложување на затворската казна

Судија за извршување санкции при Основниот кривичен суд – Скопје го одби барањето на бизнисменот Сеад Кочан поради здравствени причини да му биде одложено издржувањето на затворската казна од четири години и осум месеци за […]