Митаракис: Наша цел е да се ограничат бегалските и мигрантските бранови од Турција кон Грција– Нашата основна цел е да се намали бранот од Турција кон грчките острови и осново е да се испрати порака до криумчарите дека оние кои немаат право на меѓународна заштита, нивниот пат кон Грција е ќор сокак, вели новиот грчки министер за миграција и азил Нотис Митаракис во интервју за радио „Практорио фм“ на грчката новинска агенција АНА-МПА, јави дописничката на МИА од Атина.

– Нашата политичка насока е конкретна, наша основна цел е да се ограничат брановите и за тоа е потребно, прво зајакнато чување на границите и второ за ефикасност во управувањето со азилот со новиот закон што е во сила од 1 јануари 2020, за да можеме од почетокот на 2020 година да има враќања во Турција за оние кои немаат право на меѓународна заштита, вели Митаракис.

Во однос на причините што го натераа грчкиот премиер повторно да формира Министерство за миграциска политика, Митаракис вели дека во втората половина на 2019 поради геополитичките случувања и тензијата во поширокиот регион довеле до зголемен бран бегалци и мигранти и за подобро спроведување на планираното, Владата сметала дека процедурите ќе се забрзаат доколку постои посебно Министерство. 


Научниците се уште не се согласни дали е можна инфекција со Ковид-19 од воздух - МИА
Вести

Преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 33.385.696 лица. Од последици од Ковид-19 починале 1.003.405 пациенти, а оздравеле 24.688.610 луѓе. – Во изминатите 24 часа во Косово се забележани три […]

Гордана Јанкуловска упатена во КПУ-Идризово за случајот „Тенк” - МИА
Вести

Гордана Јанкуловска упатена во КПУ-Идризово за случајот „Тенк”

Скопје, 28 септември 2020 () – Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска, е упатена во КПУ – Идризово, за издржување на казната затвор од четири години како осудена во предметот „Тенк”, потврдуват за од […]

Вести

Адвокатите бараат ослободителна пресуда за Јанакиески за „Насилство во Центар“

– Адвокатите на поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески денеска во завршни зборови за предметот „Насилство во Центар“ побараа тој да биде ослободен од обвинение. Адвокат Димитар Дангов побара Обвинителството да го повлече […]