Министерот Ќуни го замоли Курти да се предомисли и да ја спаси Владата


Министерот за одбрана на Косово Антон Ќуни, кој е од редовите на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), на денешната седница Собранието на која се расправа за иницијатива на неговата партија за смена на актуелната влада, побара од премиерот Албин Курти во текот на паузата на собраниската седница да најде начин да го спречи растурањето на актуелната коалиција.

Како што  јави дописникот на МИА од Приштина, Ќуни непосредно по попладневната пауза на седницата која започна околу пладне, побара од Курти да ја повлече одлуката за разрешување на министерот за внатрени работи Агим Велиу, што беше повод за иницирањето од страна на ЛДК на гласањето за недоверба на Влдата.

Ќуни ја презеде одговорноста во текот на паузата на собраниската седница да разговара со лидерот на ЛДК Иса Мустафа и со пратениците од неговата партија за повлекување на барањето за смена на владата, доколку Курти ја смени одлуката за разрешување на Велиу.


Балкан

Словенечката Влада го претстави т.н. „Мега корона Закон” со кој граѓаните и економијата ќе добијат три милијарди евра

Словенечката Влада, по дводневно заседание, конечно го усогласи и објави таканаречениот „Корона Закон”, со кој граѓаните и компаниите ќе добијат директна државна финансиска помош од три милијарди евра, јави дописникот на МИА од Љубљана. Целта […]

Вести

Две лица починале од Ковид-19, 16 нови случаи, вкупната бројка на заболени 257 лица

– Две лица починале изминатото деноноќие на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби како последица од корона вирусот, со што вкупната бројка на починати во земјава од појавата на Ковид-19 достигна шест лица. Станува […]

Вести

Досега во земјава се регистрирани 241 лице заболени од Ковид-19, наскоро ќе биде поставена монтажна болница со 130 легла

– Досега во земјава се регистрирани 241 случај на заразени лица со коронавирус. Четири лица се починати, а тројца се излечени. Од Влада пораачаа дека државните карантини се безбедни и строго контролирани. Владини претставници извршија […]