Мицотакис и Мишел разговарале за односите меѓу Турција и ЕУ


Мицотакис и Мишел разговарале за односите меѓу Турција и ЕУ - МИА

Атина, 25 јуни 2020 () – Односите меѓу ЕУ и Турција и подготовката за вонредниот Самит на ЕУ на 17 и 18 јули 2020 година на кој главната тема ќе биде Фондот за закрепнување, биле во фокусот на разговорите меѓу претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел и грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис на нивната денешна средба преку видеоконференција, јави дописничката на од Атина.Портпаролот на грчката Влада, Стелиос Пецас на денешниот редовен брифинг со новинарите, рече дека станало збор и за односите меѓу Европа и Турција, како и за прекршувањата на Турција во источниот Медитеран.


Вархеји сака гаранции дека изборите ќе бидат фер - МИА
Вести

„Политико“: Вархеји и ЕПП се премногу меки кон Софија за блокадата на Скопје

– Еврокомесарот за добрососдество и проширување Оливер Вархеји е премногу мек кон Софија во однос на блокадата на Северна Македонија, пишува „Политико“ во својата анализа за работата на комесарите во изминатава година. Како најлош момент […]

Вести

Состојбата со Ковид-19 под контрола, здравствениот систем се подготовува за вакцинација

Бројот на заболени од Ковид-19 минатата недела е намален за 9,9 отсто, а се зголеми бројот на оздравените. Надлежните сметаат дека состојбата е под контрола, а здравствениот систем веќе почна со подготовките за вакцинација против […]

Вести

Гоце Делчев, средновековниот и раноосманлискиот период – теми на онлајн средбата на македонските и бугарските историчари

Содржината во македонските учебници по историја за средновековниот период и раноосманлискиот период ќе биде тема на 11. средба на македонско-бугарската Мешовита комисија за историски и образовни прашања, која ќе се одржи денеска и утре. На […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*