Мета почнува консултации со партиите за надминување на политичката криза


Албанскиот претседател Илир Мета доцна попладнево ќе ги почне консултациите со политичките партии, во функција на надминување на политичката криза во земјата.

Според најавите се очекува на средбите да се разговара и за одредување на новиот датум за одржување на локалните избори,кои Мета најпрво ги закажа за 30 јуни,но како што образложи со цел да се избегне ескалација на кризата во граѓански конфликт, истите ги одложи.

Кај него во 19:00 часот ќе бидат партиите од десниот центар,откако тој ќе се врати од Косово каде присуствува на одбележувањето на 20-есет годишнината од влегувањето на силите на НАТО.

Се уште нема потврда кога ќе има средба со владејачката левица и дали премиерот Еди Рама ќе ја прфати или не поканата на Мета поаќајќи од фактот дека тој категорично изјавува дека избори на 30-ти јуни ќе има и по одложување на истите од страна на претседателот.

На верашната седница на претседателот на Парламентот Грамоз Ручи со коорднаторите на пратеничките групи е договорено на утрешната пленарна седница да се расправа по барањето за импичмент за шефот на државата.


ССМ: Да ја спречиме злоупотребата на финансиска помош за работниците погодени од здравствено-економската криза - МИА
Вести

ССМ: Да ја спречиме злоупотребата на финансиска помош за работниците погодени од здравствено-економската криза

Скопје, 5 јуни 2020 () – Од Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) соопштија дека до нив биле упатени низа поплаки кои укажуваат дека некои од компаниите кои се корисници на финансиска помош од државата […]

Новозаразени 22 од 462 направени тестови, почина пациентка од Скопје - МИА
Вести

Над 150 позитивни случаи на Ковид-19 во изминатото деноноќие

Скопје, 5 јуни 2020 () – Во изминатото деноноќие во земјава се потврдени над 150 позитивни случаи на лица заболени од Ковид-19, потврдија од Институтот за јавно здравје за . Повеќе информации за точната бројка […]

Без посета на гробиштата за Задушница и Духовден - МИА
Вести

Без посета на гробиштата за Задушница и Духовден

Скопје, 5 јуни 2020 () – Православните верници овој викенд за празникот Задушница и Духовден нема да може да ги посетат гробиштата. Забраната е согласно одлуката за забрана за движење на Владата, а според која […]