Мета до полноќ треба да одлучи дали Сандер Леши ќе биде нов министер за внатрешни работи

На полноќ изминува рокот до кога албанскиот претседател Илир Мета треба да го стави својот потпис на уредбата со која се согласува нов министер за внатрешни работи да биде Сандер Леши.

Засега нема информации дали Мета ќе ја потпише уредбата и ќе се надмине „каменот на сопнување“ меѓу него и премиерот Еди Рама или по вторпат ќе го врати предлогот.

Гостувајќи во телевизиска емисија, Мета, синоќа изјави дека многу добро го познава Уставот на земјата во врска со уредбата за назначување министри и дека никаков притисок не може да влијае врз него за кршење на Уставот.

На тој начин и директно му одговори на Рама на обвинувањата дека Мета нема надлежност да отфрла предлог на премиерот за назначување министри и информациите дека врз него по ова прашање притисок вршат и меѓународни претставници.

– Јас сум претседателот кој најпрво го почитува Уставот на Република Албанија. Не постои личност која би можела да влијае врз мене да го прекршам Уставот и како што знаете, јас, исто така, јавно изјавив дека сум подготвен да го информирам Собранието, доколку бара појаснување од мене. Се сретнав и со претседателот на Собранието, истакна Мета.

Тој посочи дека на функцијата Претседател на Републиката доаѓа со големо искуство и како премиер и како претседател на законодавниот дом.

– Од првиот ден кога ја презедов функцијата Претседател, која е висока функција во нашата земја и ја ставив раката на Уставот, ја презедов и целата одговорност да го почитувам Уставот. Многу добро знам како функционира постапката за назначување министер во нашата земја. Исто така, знам и од позиција на премиер. Ќе добиете институционален и точен одговор и немам намера да се занимавам со дебати од политички и шпекулативен карактер, додаде Мета.

Откао претходно Мета не ја потпиша уредбата нов министер за внатрешни работи да биде Сандер Леши, бригаден генерал и советник на Рама за безбедносни прашата, премиерот него го назначи за заменик министер со надлежности на министер.

Вести

Заев и Ахмети ќе се обидат да најдат заеднички кандидат за претседател

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и лидерот на ДУИ Али Ахмети на денешната средба во Клубот на пратениците заклучиле да направат обид да се најде заедничка личност за кандидат за претседател на државата. Заев […]

Бизнис

Бензините поскапуваат, дизелот останува ист

Од полноќ поскапуваат бензините, а цената на дизелот останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Согласно одлуката, новата цена на Еуросупер БС-95 се зголемува за пола денар, а Еуросупер БС-98 за еден денар. Така, […]

Вести

Пешов: Ако сум постапил погрешно на 27 април, ќе имаше барем дисциплинска

Доколку тогашниот министер за внатрешни работи Агим Нухиу ми дал наредба, а јас не сум постаил по неа тоа би било нотирано уште истата вечер, а министерот би повел дисциплинска постапка или пак кривична пријава, […]

Вести

Анкета:  За мнозинството граѓаните целосно или донекаде се важни вообичаените вакцини

За големо мнозинство од граѓаните (89,7 отсто) целосно или донекаде се важни вообичаените вакцини кои се применуваат во земјава, покажува анкетата спроведена од Македонски центар за меѓународна соработка (МЦМС) во врска со актуелната состојба со епидемијата […]

Вести

Отсуството на обвинетиот Илија Димовски го одложи судењето за „Талир“

Судењето за предметот „Талир“ на Специјалното јавно обвинителство, што се однесува за незаконско финансирање на партијата ВМРО-ДПМНЕ е одложено за 7 март поради отсуство на обвинетиот Илија Димовски. Судијата Осман Шабани, на почетокот информира дека […]

Вести

Ѕиѕикостас: Сѐ додека сум префект, на таблите ќе пишува Скопје, а не Северна Македонија

Префектот на грчката област Централна Македонија, Апостолос Ѕиѕикостас, вели дека додека е тој на чело на периферијата нема да се променат таблите на кои сега пишува Скопје за нашата земја, јави дописничката на МИА од […]

Интересно

Пијана жена повикала пожарникари да ѝ ја изгасат „душата која ѝ гори“

Во Уфа, престолнината на руската автономна Република Башкирија, пијана жена се јавила во противпожарната служба и ги повикала пожарникарите за ѝ ја изгаснат „душата која ѝ гори“. Видеото, снимено од пожарникари, се појави и на социјалните […]

Интересно

Портокалови алигатори повторно се појавија во САД

Два портокалови алигатора се забележани на плажата Сајпрус Рич во американската сојузна држава Јужна Каролина. Ова се случува само две години откако друг портокалов алигатор го изненади целиот свет. Необичната боја на животните повторно предизвика […]

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*