Материјална штета од поплавите во северниот дел на грчкиот остров Евија


– Северниот дел на грчкиот остров Евија, по катастрофалните пожари пред два месеци, сега се соочува со поплави предизвикани од невремето и силниот дожд, но и како последица од пожарите, а материјална штета претрпеа домови, дворови, продавници, плажи и патната мрежа, јави дописничката на МИА од Атина.


 

Невремето „Атина“ зафати повеќе делови на Грција, а најпогодена е северна Евија, каде што според грчките медиуми поплавени се стотина домови.

Заменик- префектот Јоргос Келаидитис за грчката новинска агенција АНА-МПА вели дека во четири села сè е поплавено, две општини претрпеле голема материјална штета, а во прекин е сообраќајот на неколку локални патишта. ср/ссм/

Фото: АНА-МПА