Макрон: Гласањето на Договорот од Преспа е пример за храброст и единство на Европа


Официјален Париз ја поздрави ратификацијата на Договорот од Преспа од страна на грчкиот Парламент, јавува дописникот на МИА.

За францускиот претседател Емануел Макрон „гласањето на Договорот од Преспа е пример за храброст и единство на Европа“, напиша тој на Твитер

Министерот за Европа и надворешни работи Жан Ив Ле Дриан преку официјално соопштение порача дека го поздравува „гласањето од грчкиот Парламент на законот за ратификување на Преспанскиот договор за името на Поранешната Југословенска Република Македонија“ и додава  дека „оваа политичка етапа суштински ќе овозможи стапувањето во сила на овој историски договор да има за цел ставање крај на билатералниот спор стар четвртина век“, додава тој.

Притоа Ле Дриан ја поздравува храброста на лидерите и особено премиерите на двете земји:

„Сакам да ја поздравам храброста и одлучноста што ја покажаа грчките и македонските лидери, особено премиерите Ципрас и Заев.“

Договорот од Преспа, според Париз „ќе овозможи развој на односите меѓу двете земји во многу области и ќе ја зајакне стабилноста на регионот на Западен Балкан и на Европа како целина.“

Париз притоа ја нагласува и поддршката на Франција за зачленување на Македонија во НАТО.

„Дополнително, со поддршка на Франција, договорот го отвора патот за пристапување на “Република Северна Македонија” во Атлантската алијанса, во согласност со поканата упатена до неа на самитот минатиот јули и придонесува за нејзиното европско приближување“ – се вели во соопштението на Кеј Д’Орсеј.


Уште шест дена претставување на изборните понуди на партиите пред граѓаните - МИА
Вести

Уште шест дена претставување на изборните понуди на партиите пред граѓаните

Скопје, 7 јули 2020 () – Остануваат уште шест дена политичките партии и коалициите кои ќе учествуваат на предвремените парламентарни избори на 15 јули да ги претстават своите изборни програми пред граѓаните. Кампањата завршува на […]

Носењето заштитна опрема на носот и устата е задолжително, забрането е групирање на повеќе од две лица - МИА
Вести

Зголемен бројот на заразени и во соседството, можни се нови мерки на границите

Скопје, 7 јули 2020 () – Вкупно 78 случаи на Ковид-19 беа регистрирани во текот на вчерашниот ден. Иако бројката е значително помала во однос на претходните недели, сепак надлежните предупредуваат дека есенските денови се […]

Вести

ДСКС ќе одлучува за неколку приговори доставени од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата

Скопје, 7 јули 2020 () – Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) денеска ќе ја одржи 32. седница на која ќе разгледа неколку приговори поднесени од ВМРО-ДПМНЕ. Комисијата, како што е најавено, ќе разгледа […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*