Косово во регионот бара алтернатива за производите од Србија и БиХ

Косово ги истражува пазарите на земјите од регионот со кои ќе ги надомести производите кои до пред 15 дена се увезувале од Србија и Босна и Херцеговина, по 100 отсто зголемување на таксите.

Косовските компании, кои се занимаваат со производство и трговија со храна и други стоки, како и суровини, алтернативата ја бараат на пазарите во Македонија, Албанија, Грција, Хрватска, Турција и Италија.

Извршниот директор на Косовското здружение на производители, Астрит Панка, за Радио Слободна Европа изјави дека многу производители веќе работат на наоѓање добавувачи во другите земји од регионот.

– Производите на Србија и БиХ, за кои се наплаќаат такси од 100 отсто, може да се заменат со локални производи, како што се млеко, масло, бисквити. Постои дел од суровините и материјалите за кои треба да се најде алтернатива, бидејќи тие не се произведуваат во Косово, а земјите кои се во опција се Македонија, Бугарија, Хрватска, Италија и Албанија, рече Панка.

Тој додаде дека замена за производите од Србија и БиХ треба брзо да се најде, бидејќи постои ризик производство во Косово да престане. Повеќето производители, според него, веќе имаат листа на добавувачи од овие земји.

Вториот сектор во Косово кој страда од наметнатите такси е градежниот материјал.

Брахим Селимај од Асоцијацијата за изградба на Косово вели дека сите производи увезени од Србија и Босна и Херцеговина лесно може да се заменат.

– Денес сите граници во Европа и во светот ни се отворени, од каде можете да увезете производи за овој сектор. А како алтернатива за увоз на овие производи се разгледуваат Македонија, Бугарија, Албанија и многу други земји. Ништо нема да се промени, само транспортот би можел да поскапе, истакна тој.

Претседателот на Стопанската комора на Косово, Берат Рукики изјави дека на претседателот на Стопанската комора на Турција му испратил листа од некои суровини кои Косово ги нема, со цел да се обезбеди достава што е можно побргу.

Тој тврди дека во Косово нема недостиг.

Според податоците на косовската царина, досега, сепак не е забележано дека имало голем увоз од која било друга земја.

Адратик Ставилеци, портпарол на косовската царина, изјави дека увозот од Србија и БиХ е намален и дека проток на стоки од други пазари во меѓувреме не е забележан.

Според него, пред воведувањето зголемени такси за Србија, во Косово дневно се увезувале производи во вредност од околу 1,2 милиони, додека за 14 дена, од воведувањето на овие мерки, увозот од Србија и БиХ е опаднат за 140 илјади евра.

– Се уште е рано за нови договори или други линии за снабдување, вели Ставилеци, додавајќи дека таквата анализа треба да се направи по одреден период .

Во спротивно, одлуката на Косово за зголемени такси би можела да ги зголеми цените на основните намирници, а пред сè на прехранбените производи – брашно, леб, шеќер и масло.

Вести

Заев и Ахмети ќе се обидат да најдат заеднички кандидат за претседател

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и лидерот на ДУИ Али Ахмети на денешната средба во Клубот на пратениците заклучиле да направат обид да се најде заедничка личност за кандидат за претседател на државата. Заев […]

Бизнис

Бензините поскапуваат, дизелот останува ист

Од полноќ поскапуваат бензините, а цената на дизелот останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Согласно одлуката, новата цена на Еуросупер БС-95 се зголемува за пола денар, а Еуросупер БС-98 за еден денар. Така, […]

Вести

Пешов: Ако сум постапил погрешно на 27 април, ќе имаше барем дисциплинска

Доколку тогашниот министер за внатрешни работи Агим Нухиу ми дал наредба, а јас не сум постаил по неа тоа би било нотирано уште истата вечер, а министерот би повел дисциплинска постапка или пак кривична пријава, […]

Вести

Анкета:  За мнозинството граѓаните целосно или донекаде се важни вообичаените вакцини

За големо мнозинство од граѓаните (89,7 отсто) целосно или донекаде се важни вообичаените вакцини кои се применуваат во земјава, покажува анкетата спроведена од Македонски центар за меѓународна соработка (МЦМС) во врска со актуелната состојба со епидемијата […]

Вести

Отсуството на обвинетиот Илија Димовски го одложи судењето за „Талир“

Судењето за предметот „Талир“ на Специјалното јавно обвинителство, што се однесува за незаконско финансирање на партијата ВМРО-ДПМНЕ е одложено за 7 март поради отсуство на обвинетиот Илија Димовски. Судијата Осман Шабани, на почетокот информира дека […]

Вести

Ѕиѕикостас: Сѐ додека сум префект, на таблите ќе пишува Скопје, а не Северна Македонија

Префектот на грчката област Централна Македонија, Апостолос Ѕиѕикостас, вели дека додека е тој на чело на периферијата нема да се променат таблите на кои сега пишува Скопје за нашата земја, јави дописничката на МИА од […]

Интересно

Пијана жена повикала пожарникари да ѝ ја изгасат „душата која ѝ гори“

Во Уфа, престолнината на руската автономна Република Башкирија, пијана жена се јавила во противпожарната служба и ги повикала пожарникарите за ѝ ја изгаснат „душата која ѝ гори“. Видеото, снимено од пожарникари, се појави и на социјалните […]

Интересно

Портокалови алигатори повторно се појавија во САД

Два портокалови алигатора се забележани на плажата Сајпрус Рич во американската сојузна држава Јужна Каролина. Ова се случува само две години откако друг портокалов алигатор го изненади целиот свет. Необичната боја на животните повторно предизвика […]

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*