Кипарската влада даде зелено светло за втората фаза на олабавување на рестриктивните мерки


Кипарската влада даде зелено светло за втората фаза на олабавување на рестриктивните мерки - МИА

Никозија, 20 мај 2020 () – Со отворање на основните и дел од средни училишта, со целосно укинување на забраната за движење и полицискиот час и слободно движење во паркови, на плоштади и сл, со отворање на фризерските и козметичките салони, како и на кафулињата и угостителските објекти, од утре започнува втората фаза на олабавување на рестриктивните мерки на Кипар, откако Владата даде зелено светло, јави дописничката на од Атина.

На владината седница, како што соопшти портпаролот Кирјакос Кусиос, било одлучено освен планираното олабавување за 21 мај 2020 година, два дена подоцна да се отворат и религиозните објекти, плажите и обложувалниците.

Во однос на образовните институции, градинките и високото (незадолжително) средно образование за деца од 15 до 18 годишна возраст ќе останат затворени, а ќе се отворат само основните и средните училишта што се дел од ниското (задолжително) средно образование.

Во третата фаза, на 1 јуни 2020 година, вратите одново ќе ги отворат археолошките локалитети, музеите и библиотеките.

Портпаролот на кипарската Влада, упати апел до граѓаните во име на претседателот и владата на земјата, да ги почитуваат превентивните мерки на лична хигиена и да го одржуваат потребното растојание.

-Досегашниот одговорен став на нашите сограѓани ќе треба да продолжи. Пандемијата не заврши и ќе треба да го заштитиме она што сите заедно, со жртвувања и труд го постигнавме во земјата, рече Кусиос.

На 4 мај со отворањето на продавниците, со исклучок на трговските центри, отворањето на пазарите, туристичките агенции, враќање на работа на државните службеници, беше воведена првата фаза од олабавувањето на рестриктивните мерки на Кипар, но за граѓаните продолжи да важи забраната за движење и полицискиот час

Согласно последните официјални податоци од Министерството за здравство на Кипар, од почетокот на епидемијата, заклучно со вчера регистрирани се 918 случаи на Ковид-19, а починаа 17 лица кај кои новиот коронавирус беше главната причина за смртта.


ДКСК отвора предмет за паричната помош за здруженијата и фондациите за справување со кризата од коронавирусот - МИА
Вести

ДКСК отвора предмет за паричната помош за здруженијата и фондациите за справување со кризата од коронавирусот

Скопје, 10 јули 2020 () – Државната кмоисија за спречување корупција на денешната седница одлучи да отвори предмет за владината парична помош на здруженијата и фондациите како дел од мерките за справување со кризата од […]

Вести

Новозаболени 205 лица од Ковид, починати шестмина, 336 оздравени

– Највисоки бројки на новозаболени регистрира денеска Министерството за здравство. Во последните 24 часа евидентирани се 205 нови случаи од кои повторно најмногу во Скопје. Оздравени се 336 пациенти, а починати се шест пациенти. Тројца починати […]

Можно е преземање мерки на границите за соседите при влез во државата - МИА
Вести

Владата изработи насоки за влез и транзит низ земјава за државјани на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ

Скопје, 10 јули 2020 () – Владата на предлог на Министерството за внатрешни работи во соработка со министерствата за здравство и за надворешни работи изработи насоки за начинот на транзит и на регулиран привремен или […]