Кај Закинтос запленет брод во обид за шверцување мигранти


Грчката крајбрежна стража денеска соопшти дека запленила брод и уапсила две лица осомничени дека се обиделе да прошверцуваат 37 мигранти во Италија.

Крајбрежната стража наведе дека бродот што пловел под украинско знаме вчераутро бил запрен во Јонско море, северозападно од островот Закинтос, јавија американските медиуми.

Мигрантите се префрлени во пристаништето Закинтос, а бродот бил конфискуван.

Податоците за националноста на мигрантите не се соопштени.

Грчките власти соопштија дека истражуваат дали двајцата осомничени, идентификувани само како странски државјани на возраст од 35 и 49 години, се дел од меѓународен шверцерски канал.

Стотици лица и натаму секојдневно пристигнуваат во Грција од Турција надевајќи се дека ќе стигнат на север, во развиените европски држави.


Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово - МИА
Вести

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово

Скопје, 6 јуни 2020 () – За граѓаните на сите општини во градот Скопје, околните скопски општини Арачиново, Зелениково, Илинден, Петровец и Студеничани, во Куманово, Липково, Штип, Карбинци, Тетово, како и Боговиње, Брвеница, Теарце, Желино […]

Во шест градови во земјава нема повеќе активни случаи на Ковид-19 - МИА
Вести

Активни 1.009 случаи на заболени од Ковид-19, 90 отсто од новозаболените се од 15 фамилии

Скопје, 6 јуни 2020 () – Во земјава вчера беа потврдени 180 нови случаи на позитивни од Ковид-19, што е најголем број од почетокот на епидемијата досега, но министерот за здравство Венко Филипче информираше дека […]

Потврдени 120 нови случаи со Ковид 19, оздравени 16, починати двајца пациенти - МИА
Вести

Вкупно 180 нови случаи на КОВИД-19, двајца починати, најмногу заболени во Скопје

Скопје, 5 јуни 2020 () – Вкупно 180 нови случаи позитивни на КОВИД -19 се евидентирани во изминатите 24 часа, објави Министерството за здравство. Починати се двајца пациенти – едниот на возраст од 52 години […]