Јоханис им порача на победниците на локалните избори да ги исполнат ветувањата до Романците


Победниците на локалните избори да ги исполнат своите ветувања „праведно и одговорно“ побара денеска романскиот претседател, Клаус Јоханис, и апелираше промената на власта на административно ниво да се организира што е можно побрзо.

Јоханес им честиташе на сите кои освоија мандати на овие локални избори, но предупреди дека нивната мисија нема да биде лесна, бидејќи очекувањата на луѓето се многу големи.

-Победниците на изборите искрено и одговорно да ги исполнат своите ветувања, со цел да покажат дека навистина се во служба на оние кои им ја дадоа својата доверба, побара претседателот Јоханис, пренесе „Аџерпрес“.

Тој потсети дека земјата е во екот на големата криза предизвикана од пандемијата со коронавирусот и дека вклученоста на сите фактори е основа за успех во управувањето со оваа сложена ситуација.


Вести

Апел од верските лидери до граѓаните: Да се почитуваат мерките со цел заштита на своето здравје и здравјето на блиските

– Сите наши верници и сите граѓани на нашата држава, на актуелната состојба со коронавирусот да гледаат со највисок степен на сериозност и со целосно и доследно почитување на сите пропишани мерки да го заштитат сопственото, […]

Во Собранието формирани пратеничките групи - МИА
Вести

Законот за заштита од заразни болести и ребалансот на Буџетот пред пратениците на 27 октомври

Измените и дополнувањата на Законите за заштита на населението од заразни болести, ребалансот на Буџетот и законот за заштита од дискриминација се очекува да бидат на дневен ред на собраниската седница закажана за 27 октомври. Доколку […]

Вести

Берлин и Брисел очекуваат старт на преговорите до крајот на годината, се чека ставот на Софија

– Северна Македонија да ги почне преговорите за пристапување во ЕУ до крајот на годината очекуваат официјален Берлин и Брисел. Германската амбасадорка Анке Холштајн вчера изјави дека во однос на процесот на проширување јасна цел […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*