Инспектори од грчката УЈП се претставиле како шпански туристи за да откријат затајувач на данок на Миконос


Инспектори од Управата за јавни приходи на Грција, задолжени за контрола и борба со затајување данок, се претставиле како шпански туристи, изнајмиле луксузна вила на грчкиот остров Миконос со посредство на агенцијата за недвижнини и откриле дека сопственичката не пријавила ниту едно евро приход, објавија грчките медиуми.

Според истите информации, четворицата службеници, во операцијата „Villa Juanita Dolores“, користејќи ги имињата Хуанита, Долорес, Карлос и Антонио, од агенцијата за недвижнини побарале да им најде луксузна вила. По добиениот позитивен одговор, на Миконос пристигнале на 2 август и од нив било побарано, за шест ноќевања да платат 25 илјади евра. Тогаш го откриле нивниот вистински идентитет, дека всушност се службеници во Управата за јавни приходи и побарале од сопственичката на агенцијата за недвижнини да им достави податоци за туристите кои претходно биле сместени во вилата, а кои платиле 19. 200 евра за осум дневен престој.

„Шпанските туристи“, од претходно спроведената истрага, знаеле дека конкретната вила има високи цени, но и е пример за затајување данок.

Агенцијата за недвижнини која ја изнајмила вилата во април 2018 не пријавила ниту едно евро приход.

Управата за јавни приходи на Грција, за време на летниот период ги засили контролите на туристичките места, особено на грчките острови, во борбата со затајувачите на данок, jави дописничката на МИА од Атина.

Во текот на минатата седмица на Миконос поради неиздавање фискални сметки на 48 часа беа затворени три познати кафулиња, а од иста причина казна доби и бар на плажа на островот Крит.


Во Кичево извршени 33 контроли врз лица во самоизолација, ситуацијата стабилна - МИА
Вести

Почнаа 80-часовниот карантин за најризичните и дневните рестрикции за останатите општини

Скопје, 4 јуни 2020 () – Почна полицискиот час за граѓаните на сите општини во градот Скопје, околните скопски општини Арачиново, Зелениково, Илинден, Петровец и Студеничани, во Куманово, Липково, Штип, Карбинци, Тетово, како и Боговиње, […]

Потврдени 120 нови случаи со Ковид 19, оздравени 16, починати двајца пациенти - МИА
Вести

Потврдени 120 нови случаи со Ковид 19, оздравени 16, починати двајца пациенти

Скопје, 4 јуни 2020 () – Во последните 24 часа се направени 953 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи со Ковид-19 и тоа во: Скопје-67, Куманово-19, Штип-16, Прилеп-4, Тетово-9, Велес-2, Гостивар-1, Неготино -1, Струмица-1. […]

Вести

Над 110 нови случаи на Ковид-19, најмногу во еден ден досега

– Повеќе од 110 нови случаи со коронавирус се потврдени во изминатите 24 часа, но се уште се работат и други земени брисеви, информираа за МИА од Институтот за јавно здравје. Од новодијагностицираните случаи со Ковид-19, […]