Харадинај: Мини-Шенгенот значи ширење на руското и кинеското влијание на Балканот


Премиерот во оставка на Косово Рамуш Харадинај вели дека неговата држава не смее да го прифати формирањето на таканаречниот мини-Шенген, за што се заложија премиерите на Северна Македонија и Албанија, Зоран Заев и Еди Рама и претседателот на Србија Александар Вучиќ, затоа што тоа ќе значи „ширење на руското и кинеското влијание на Балканот“, јави дописникот на МИА од Приштина.

 

Според Харадинај, создавањето на една таква зона во балканскиот регион е спротивно на интересите на Косово, но и на Европа.

 

– Мини-Шенгенот, во кој не повикуваат Вучиќ, Рама и Заев е само ширење на руското и кинеското влијание на Балканот. Тоа не е во интерс на Косово и Европа. Русија и Кина се инсталирани во Белград во сите аспекти. Кога ние ќе ги прифатиме тие правила, по автоматизам тоа влијание се шири и на нашите земји. А дали има интерес Косово тоа влијание да се прошири на Косово? Не! Тоа секако не е во наш интерес, изјави Харадинај по средбата со министерот за одрбана на Италија Лоренцо Гуерини.

 

Гостинот од Италија, Гуерини, попладнево беше примен од вршителот на должноста косовски премиер, откако денеска во Приштина присуствуваше на примопредавањето на командата на мировните сили КФОР, при што италијанскиот генерал Лоренцо Д‘Адарио му го предаде раководењето на меѓународната мисија на својот сонародник, генерал-мајорот Микеле Риси.


Завршува изборната кампања, од полноќ почнува изборниот молк - МИА
Вести

Завршува изборната кампања, од полноќ почнува изборниот молк

Скопје, 12 јули 2020 () – По 20 дена во кои партиите и коалициите ја претставуваа својата понуда пред граѓаните, денеска завршува изборната кампања и од полноќ почнува изборниот молк пред одржувањето на предвремените парламентарни […]

Во трката за пратеници 1.578 кандидати на 15 коалиции и партии - МИА
Вести

Во трката за пратеници 1.578 кандидати на 15 коалиции и партии

Скопје, 12 јули 2020 () – Граѓаните на Северна Македонија на предвремените парламентарни избори ќе можат да гласаат за кандидатските листи на 15 коалиции и партии со вкупно 1.578 кандидати, од кои 903 се мажи, […]

Од утре почнува тридневното гласање на предвремените парламентарни избори - МИА
Вести

Од утре почнува тридневното гласање на предвремените парламентарни избори

Скопје, 12 јули 2020  () – На 3.390 избирачки места на десеттите предвремени парламентарни избори можат да гласаат 1.814.263 граѓани запишани во Избирачкиот список. Гласањето на овие парламентарни избори поради актуелната пандемија на КОВИД-19 првпат ќе […]