Харадинај го осуди ранувањето на младиот Србин во Митровица


Премиерот во оставка на Косово, Рамуш Харадинај, го осуди ранување на 18-годишниот косовски Србин, што се случи вчера попладне на мостот на реката Ибар, што го дели градот Митровица, јави дописникот на МИА од Приштина.

Харадинај на својата страница на Фејсбук ги повика правосудните органи бргу да го решат случајот и да ги казнат стрителите.

„Најостро го осудувам случајот на тепачка и прободување на мостот на реката Ибар. Ги повикувам правосудните органи брзо да го расчистат случајот и да ги осудат сторителите со казна која ја заслужуваат. Косово е држава на сите свои граѓани и секогаш било пример на толеранција и различности. Ваквите акции се изолирани случаи и никогаш нема да го загрозат мирот и безбедноста во земјата“, порача Харадинај.

Во тепачка, што се случи вчера околу 18 ласот во поделениот косовски град, засега непознати лица, за кои се тврди дека се од албанска националност, го избодеа со нож 18-годишниот Д.Б. од Северна Митровица, кој е пренесен во градската болница и е надвор од животна опасност.

По повод инцидентот се огласи и претседателот на Србија Александар Вучиќ, кој рече дека овој случај покажува „колку е опасно да се отвори мостот на Ибар“.

– Ова се лоши работи и лоши вести. Ова е причината поради која јас реков колку е опасно да се отвори мостот на Ибар, бидејќи желба на Албанците е северот на Косово и улицата „Крал Петар“ во Митровица, изјави Вучиќ.


Пет починати од коронавирус и 29 нови случаи - МИА
Вести

Пет починати од коронавирус и 29 нови случаи

Скопје, 7 април 2020 () – На Инфективната клиника починаа четворица пациенти заболени од коронавирус: 52-годишен од Куманово, 65-годишна пациентка од Лабуништа-Струга, жена на 62 години  од тетовско Челопек и една 81-годишна од Штип. Во […]

Угостителите нема да ги користат мерките на Владата, отпуштени голем дел од вработените - МИА
Бизнис

Угостителите нема да ги користат мерките на Владата, отпуштени голем дел од вработените

Скопје, 7 април 2020 ()  – Туристичко угостителската комора на Македонија денеска објави дека илјадници угостителски објекти кои тие ги застапуваат нема да ги користат мерките на Владата бидејќи, како што посочија оттаму, се недоволни […]

Кафематите и апаратите за вода потенцијална зараза, кафеаните во рураните средини не ги почитуваат препораките - МИА
Вести

Кафематите и апаратите за вода потенцијална зараза, кафеаните во рураните средини не ги почитуваат препораките

Скопје, 7 април 2020 () – Затворени се 48 угостителски објекти, забранети се за употреба 215 кафемати, а кај 15 месарици и маркети е констатирана општа лоша хигиенска состојба, во тек на 3.908 надзори што […]