Грција и Израел потпишаа одбранбен договор


Грција и Израел потпишаа одбранбен договор - МИА

Атина, 6 мај 2020 () – Одбранбениот договор помеѓу Грција и Израел е потпишан дигитално поради пандемијата со новиот коронавирус, соопшти грчката Генерална дирекција за одбранбени резерви и инвестиции (ГДДСИ).

Договорот го потпишаа генералниот директор на ГДДСИ, генерал потполковник Теодорос Лагиос и генералниот директор во израелското Министерство за одбрана, генерал Уди Адам.

Лагиос и Адам разговараа и за набавка и соработка во одбранбениот и техничкиот сектор. 

 


Вести

Нови 641 случаи на Ковид-19, починале 12 лица, оздравени 233

Во последните 24 часа се направени 2688 тестирања, а регистрирани се 641 нови случаи на Ковид-19,12 лица починале, а 233 оздравеле, соопшти Министерството за здравство. Од новите случаи во: Скопје има 325, Куманово-26, Дебар-1,Штип-25, Прилеп-38, […]

Вести

Вкупните воени расходи на земјите од НАТО во 2020 година ќе изнесува 1.092,5 милијарди долари

Вкупните воени расходи на земјите од НАТО во 2020 година ќе изнесува 1.092,5 милијарди долари, што е за 61 милијарда долари повеќе отколку во 2019 година, се вели во статистичкиот извештај за воените трошоци на […]

Вести

Младите сакаат да се иселат, не се спроведува националната стратегија за спречување на одливот на мозоци 

– Не е само подобрата работа и парите причина за иселување на младите од државата. Трендовите за напуштање во последните години се и од неекономски причини – им пречи загадувањето, политиката, корупцијата, а во време […]